Aleksander Laak

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Aleksander Laak (sündinud Krainev), 24. august 1907 Pöide vald, Saaremaa6. september 1960 Winnipeg, Kanada) oli Eesti sõjaväelane (leitnant) ning Eesti Julgeolekupolitsei ja SD juhtivametnik, kes teenis aastatel 1942–1943 Jägala koonduslaagri ülemana, väidetav sõjakurjategija.

1941. aasta suvesõja ajal teenis Laak Läänemaa Omakaitses, olles OK staabi operatiivosakonna ülem.

1942. aastal määrati ta 1942. aastal Saksa okupatsiooni ajal Eestisse rajatud Jägala töölaagrit juhtima. Laagrisse toimetati Saksa võimude poolt umbes 1500 Tšehhoslovakkiast Terezini getost pärit juudirahvusest isikut ja rongiešelon Berliinist ja Frankfurdist pärit juudi rahvusest isikut. Jägala laager likvideeriti 1943. aasta kevadel ning enamik selle vangidest lasti Saksa okupatsioonivõimu korraldusel maha[1].

1944. aastal teenis Aleksander Laak Eesti Jupo ja SD SD-kompanii juhina ning tegutses partisanivastastes tagala julgestusaktsioonides Neveli piirkonnas Leningradi oblastis.

Surmaversioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Morris Beckman kirjutab "The Jewish Brigade" raamatus ka päriselu "Tõpraste" arvatavast viimasest ohvrist, Jägala koonduslaagri komandandist Aleksander Laakist.

1960. aasta paiku Winnipegis leidis Laagi kinost koju saabunud abikaasa oma mehe ülespooduna garaažist. Väidetavalt viis Laagi enesetapuni kättemaksurühma liige Arnie Berg, kelle oli 1942. aastal värvanud FBI. Berg olevat ähvardanud tappa nii Laagi kui ka tema naise, kui too lõpuks koju jõuab. Mitmetes allikates peetakse Laagi surma tõepoolest enesetapuks, kuid politseidokumentides seisab, et tegemist oli mõrvaga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]