Aleksander Aamodt Kilde

Allikas: Vikipeedia
Aleksander Aamodt Kilde 2019. aastal Bormios

Aleksander Aamodt Kilde (sündinud 21. septembril 1992 Bærumis) on Norra mäesuusataja. Tugevaim on ta super-G-s ja kiirlaskumises, kuid võistleb ka suurslaalomis ja Alpi kahevõistluses. Tema seni suurimad õnnestumised on MK-võistluste üldkarika võitmine hooajal 2019–2020 ning kaks hõbemedalit kiirlaskumises ja super-G-s 2023. aasta maailmameistrivõistlustel.

Kilde tuli 2013. aastal Kanada]s Quebecis Mont-Sainte-Anne'is suurslaalomis juunioride maailmameistriks ja võitis sel hooajal Euroopa karikavõistluste üldkarika. Samuti saavutas ta Norra meistrivõistlustel Super-G-s teise koha, jäädes võitjast Aksel Lund Svindalist maha 0,11 sekundiga. Ta tegi oma MK-debüüdi 2012. aasta oktoobris ja on võistelnud alates 2014. aasta hooajast.

Kilde esindas Norrat 2014. aasta taliolümpiamängudel Venemaal Sotšis ja oli Roza Hutori super-G-s 13., kuid ei lõpetanud ei kiirlaskumises ega Alpi kahevõistluses.

Ta saavutas 2015. aasta detsembris Val Gardenas super-G-s oma esimese MK-etapi poodiumi. See oli kolmikvõit Norrale, järgnedes meeskonnakaaslastele Aksel Lund Svindalile ja Kjetil Jansrudile.

Kilde võitis 2019–20 hooaja maailmakarikavõistlustel üldkarika pärast Marcel Hirscheri kaheksa järjestikuse võiduga. Hoolimata sellest, et ta võitis 2020. aasta detsembris Val Gardenas kaks MK-etapisõitu, ei õnnestunud tal tiitlit kaitsta, kuna jaanuaris sai ta vigastuse ja pidi hooaja katkestama.

Järgmisel hooajal 2021–2022 saavutas Kilde aga ühe hooaja jooksul isikliku rekordi poodiumitel: seitse võitu ja kaks 2. kohta. Ta võitis Super-G karika teist korda karjääri jooksul ja tähistas ka oma esimest kiirlaskumise karikat. 2022. aasta taliolümpiamängudel võitis Kilde kaks medalit, Super-G-lt pronksi ja Alpi kahevõistluselt üllatushõbeda. Kiirlaskumises saavutas ta viienda koha.

Alexander Aamodt Kilde on taaskord 2022–2023 hooajal parim kiirlaskumises kuue võiduga (võidab eelkõige "klassikute" Val Gardena, Wengeni, Kitzbüheli etapid), mis võimaldas tal hoida kiirlaskumise väikest karikat ka aasta lõpu võistlusel, kui ta võitis 15. märtsil Aspeni kiirlaskumise. Samuti võitis ta kaks korda Super-G-s, saades talvel kaheksa võitu, mis on tema karjääri parim skoor. Sellel alal peab ta aga loovutama väikese karika Marco Odermattile, kes ei lahku poodiumilt ja võidab viis korda. Veelgi enam, Norra mäesuusataja, kes jagab oma emotsioone oma elukaaslase talvekuninganna Mikaela Shiffriniga, võitis oma kaks esimest medalit Courchevel-Méribeli 2023. aasta maailmameistrivõistlustel, Odermatti järel kiirlaskumises ja Super-G-s, kus ta kaotas 1/100 sekundiga kanadalasele James Crawfordile. ​

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]