Albert Streckeisen

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Albert Ludwig Streckeisen)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Albert Ludwig Streckeisen (8. november 1901 Basel29. september 1998 Bern) oli Šveitsi geoloog.[1]

Albert Streckeisen on kõige tuntum kui Rahvusvahelise Geoloogiaühingu tardkivimite klassifikatsiooni väljatöötanud komisjoni pikaaegne esimees.

Streckeisen õppis geoloogiat, mineraloogiat ja petroloogiat Baselis, Zürichis ning Bernis. Ta on töötanud professorina Bukarestis ning Bernis. Geoloogias oli tema kitsamaks erialaks petroloogia.

1958. aastal asus Streckeisen täiendama ja revideerima Paul Niggli raamatut "Tabellen zur Petrographie und zum Gesteinsbestimmen". Streckeisen leidis, et raamatus esitatud tardkivimite klassifikatsioon vajaks hoolikat revideerimist. Samas ei olnud raamatus esitatud klassifikatsioon sugugi ainus selleks ajaks väljapakutu. Kokku oli klassifikatsioone kaksteist. Streckeisen otsustas, et pole mõtet välja mõelda kolmeteistkümnendat, vaid keskenduda tuleks olemasolevate klassifikatsioonide analüüsimisele.

1964. aastal avaldas Streckeisen ülevaateartikli, milles käsitles tardkivimite senise klassifitseerimisega seotud probleeme. Artikkel pälvis palju tähelepanu, mistõttu otsustati, et küsimusega tuleb hakata tõsisemalt tegelema. Selleks loodi Rahvusvahelise Geoloogiaühingu juurde komisjon nimega The Subcommission on the Systematics of Igneous Rocks. Komisjon alustas tööd aastal 1970 ning esimeseks esimeheks sai Albert Streckeisen. Komisjoni töö tulemusena valminud tardkivimite klassifikatsiooni nimetatakse sageli Streckeiseni klassifikatsiooniks. Tänapäeval on see ülemaailmselt aktsepteeritud viis tardkivimite klassifitseerimiseks ning nimetamiseks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Le Maitre, R. W. (2005). Igneous Rocks: A Classification and Glossary of Terms: Recommendations of the International Union of Geological Sciences Subcommission on the Systematics of Igneous Rocks (2. trükk). Cambridge University Press. Lk viii–ix. ISBN 0521619483