Alan Watts

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Alan Watts

Alan Wilson Watts (6. jaanuar 1915 Chislehurst, Kent16. november 1973 Mount Tamalpais) oli inglise päritolu filosoof, õpetlane ja idamaiste mõtteviiside vahendaja, kes tegutses peamiselt Ameerika Ühendriikides, kus ta oli algul episkopaalkiriku preester, hiljem vabakutseline õppejõud ja literaat.

Alan Watts on eelkõige tuntud selle poolest, et ta oli Teise maailmasõja järgses maailmas üks esimesi, kes hakkas tegelema suurte Ida filosoofiate – eelkõige budismi (eriti zen-budismi) ja taoismiläänemaailmale tutvustamise, interpreteerimise ja populariseerimisega.

Andres Herkeli andmetel oli ta näiteks eesti orientalisti ja ajaloolase Linnart Mälli üks lemmikfilosoofe.[1]

Ameerika Ühendriikidesse Californiasse esimese zen-budistliku kloostri väljaspool Jaapanit rajanud Sōtō zen-budistliku koolkonna munk Shunryū Suzuki on Alan Wattsi kohta tema eluajal tunnustavalt öelnud: "Ta on suur bodhisattva!".

Watts saavutas suure pooldajaskonna San Fransisco Bay rajoonis vabatahtliku raadiohäälena KPFA raadiojaamas Berkeleys. Watts kirjutas üle 25 raamatu ja artikli teemadel, mis on ida ja lääne religioonides tähtsad. Tema kirjutatud on üks esimesi bestsellereid budismi teemal "The Way of Zen" (1957). Raamatus "Psychotherapy East and West" (1961) pakkus Watts välja, et budismist võib mõelda kui psühhoteraapia vormist, mitte kui religioonist. Ta pidas raamatut "Nature, Man and Woman" (1958) kirjanduslikust vaatepunktist oma parimaks kirjutiseks.[2] Watts uuris inimteadvust raamatus "The Joyous Cosmology" (1962) ning essees "The New Alchemy" (1958).

Oma elu lõpupoole jagas ta oma aja Sausalito paadimaja ja Mount Tamalpais' mägimajakese vahel. Paljud tema raamatud on nüüdseks saadaval digitaalselt ning mitmed tema loengud ja lindistatud vestlused on kättesaadavad internetis. Kriitiku Erik Davis sõnul "Wattsi kirjutised ning lindistused sädelevad siiani sügavmõttelisusest ja galvaniseerivast selgusest."[3]

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Pilt 7-aastasest Alanist

Watts sündis 1915. aastal kesklassi perekonda Chislehursti külas Kentis (praegune Kagu-London). Ta elas aadressil Holbrook Lane 3 (tänaseks 5), kus varajastel 2000ndatel elas ka autor John Hemming-Clark. Wattsi isa Laurence Wilson Watts oli Michelini rehvifirma Londoni kontori esindaja. Ema Emily Mary Watts (neiupõlves Buchan) oli koduperenaine, kelle isa oli misjonär. Tagasihoidlike majanduslike võimalustega valisid nad elupaiga pastoraalses ümbruskonnas ning nende ainus laps Alan kasvas üles, mängides ojaäärses rajoonis ning õppides liblikate ja metsikute lillede nimesid.[4] Tõenäoliselt Alani ema religioosse perekonna[5] tausta tõttu immitses Alanisse huvi "ülimate asjade" vastu ning segunes tema enda huvidega müstilistest Kaug-Ida romantilistest lugudest ja muinasjuttudest.[6]

Watts kirjutab hiljem müstilisest unenäost, mida nägi lapsena kõrges palavikus.[7] Sel ajal oli ta mõjutatud Kaug-Ida maastikumaalidest ja tikanditest, mille olid kinginud ta emale misjonärid, kes naasid Hiinast. Üksikud Hiina maalingud, mida Watts sai Inglismaal näha, kinnistusid temas ning ta kirjutas: "Olin esteetiliselt lummatud teatavast selgusest, läbipaistvusest ja avarusest, mida Hiina ja Jaapani kunst sisaldavad. See tundub justkui hõljuvat".[8] Need kunstiteosed rõhutavad inimese osaluslikku suhet loodusega. See on teema, mis seisis vapralt Alani elus ning millest ta tihti ka kirjutab, nt viimases peatükis raamatus "The Way of Zen".[9]

Budism[muuda | muuda lähteteksti]

Enda hinnangul oli Watts hea kujutlusvõimega, kangekaelne ja jutukas. Ta saadeti varakult internaatkooli, mis sisaldas nii akadeemilist kui religioosset Muscular Christianity tüüpi treeningut. Hiljem märkis ta, et kogu kooliaja jooksul oli tema religioosne õpetus läbivalt sünge ja liialt sentimentaalne.[10]

Teismeeas veetis Watts mitmed koolivaheajad Prantsusmaal koos Francis Croshaw’ga, jõuka epikuurlasega, kes huvitus nii budismist kui vähetuntud eksootilistest Euroopa kultuuri aspektidest. Natuke aega hiljem tundis Watts, et on sunnitud valima anglikaanluse ja budismi vahel. Ta valis budismi ja taotles endale liikmelisust Londoni Budistide Majas (London Buddhist Lodge), mille asutasid teosoofid ning mida siis vedas vandeadvokaat [:en:Christmas_Humphreys]Christmas Humphreys. 16-aastaselt (1931) sai Wattsist organisatsiooni sekretär. Neil aastatel uuris noor Watts mitmeid meditatsioonistiile.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Watts käis Canterburys The King’s Schoolis, mis asus Canterbury katedraali kõrval. Kuigi ta oli tihti akadeemiliselt klassi parim ning talle usaldati koolis vastutusrikkaid ülesandeid, jäi ta ilma Oxfordi stipendiumivõimalusest, kirjutades kriitilise essee, mida peeti jultunuks ja kapriisseks.[11]

Pärast põhikooli töötas Watts trükikojas ja hiljem pangas. Ta veetis vaba aega budistide majas ja õppis "häbematu guru" Dimitrije Mitrinovići juures. Mitrinović oli ise mõjutatud Pjotr Demjanovitš UspenskistG. I. Gurdžijevist ja pshhoanalüütikutest nagu Freud, [:en:Carl_Jung]Jung ja Adler. Watts luges palju filosoofiast, ajaloost, psühholoogiast, psühhiaatriast ja idamaade tarkustest. Iseenda ja ka oma biograafi Monica Furlongi arvates oli Watts peamiselt iseõppija. Tema tegevus budistide majas Londonis võimaldas Wattsile arvukalt võimalusi enesearenguks. Humphreysi kaudu kontakteerus ta väljapaistvate spirituaalsete autoritega, näiteks kunstniku, teadlase ja müstiku [:en:Nicholas_Roerich]Nicholas Roerichiga, Sarvapalli Radhakrishnaniga ja teosoof Alice Baileyga.

1936. aastal, olles 21-aastane, osales ta World Congress of Faithsil Londoni ülikoolis, kus kuulis uurimust lugemas D. T. Suzukit ja hiljem sai võimaluse kohtuda selle lugupeetud zen-budismi õpetajaga.[12] Lisaks nende aruteludele ja isiklikele kohtumistele omandas Watts ka saadaolevast teaduslikust kirjandusest India ja Ida-Aasia peamiste filosoofide fundamentaalseid mõisteid ja terminoloogiat.

Mõjutused ja esimene avaldamine[muuda | muuda lähteteksti]

Wattsi hakkas zen-traditsioon lummama 1930ndatel. See kujunes tal välja, kuna traditsioon sisaldas endas spirituaalset põimitud praktilisega. Näiteks alapealkiri "The Spirit of Zen" raamatul "A Way of Life, Work, and Art in the Far East". Sõnad "work", "life" ning "art" jäid alandamata spirituaalse fookuse tõttu. Oma kirjutamises viitas ta sellele kui "vägev zen-taosimi, konfutsionismi ja budismi süntees".[13] Watts avaldas oma esimese raamatu "The Spirit of Zen" 1936. Kaks aastakümmet hiljem halvustas ta raamatus "The Way of Zen"[14] esimest raamatut kui populariseeritud Suzuki varasemat tööd ning mainis, et see on mitmes mõttes ajast ja arust ning eksitav.

Watts abiellus Eleanor Everetiga, kelle ema Ruth Fuller Everett oli seotud traditsioonilise zen-budismi grupeeringuga New Yorgis. Ruth Fuller Everett abiellus hiljem zen-meister Sokei-an Sasakiga, kellest sai eeskuju ja mentor Wattsile, kuigi Watts otsustas mitte läbi teha Sasakiga ametlikku zen-treeningut. Nende aastate jooksul, nagu selgub tema hilisemates kirjutistes, koges Watts oma abikaasaga jalutades taas kord midagi müstilist. 1938 kolisid Watts ja tema abikaasa Inglismaalt Ameerika Ühendriikidesse. Wattsist sai Ühendriikide kodanik aastal 1943.[15]

Kristlik preestriamet ja sellele järgnev[muuda | muuda lähteteksti]

Watts lahkus ametlikult zen-treeningult New Yorgis, sest talle ei sobinud õpetaja meetod. Teda ei ordineeritud zen-mungana, kuid ta tundis vajadust leida ametialane väljund oma filosoofilistele huvidele. Ta astus sisse Seabury-Lääne Teoloogia Seminari Evanstonis Illinois' osariigis, kus õppis kristlikku pühakirja, teoloogiat ning kiriku ajalugu. Watts proovis välja töötada segu kaasaegsest kristlikust jumalateenimisest, müstilisest kristlusest ning Aasia filosoofiast. Selle teesi eest, mille ta avaldas pealkirja "Behold the Spirit: A Study in the Necessity of Mystical Religion" all, sai Watts magistrikraadi teoloogias. Hiljem avaldas ta eksegeesi "Myth & Ritual in Christianity" (1953) traditsioonilisest Rooma katoliku doktriinist ja rituaalidest, kasutades budistlikke termineid. Watts ei varjanud oma sallimatust uskumuste vastu, kus oli süü ja sõda, vahet polnud, kas seda leidus judaismis, kristluses, islamis, hinduismis või budismis.

Watts määrati 1945. aastal 30-aastasena piiskopaalseks preestriks. Ta lahkus kogudusest 1950 osati abieluvälise afääri tõttu, mis põhjustas abielu purunemise, kuid ka seetõttu, et Alan ei suutnud kooskõlastada oma budistlikke uskumusi kiriku ametliku doktriiniga. Ta veetis aastavahetuse, õppides tundma Joseph Campbelli ja tema abikaasat Jean Erdmani, samuti John Cage’i, tähelepanuväärset heliloojat.

1951. aastal kolis Watts Californiasse, kus liitus Aasia õpingute Ameerika Akadeemia teaduskonnaga San Fransiscos. Seal õpetas ta 1951–1957 Saburō Hasegawa (1906–1957), Frederich Spiegelbergi, Haridas Chaudhuri, laama Tada Tõkani (1890–1967) ning paljude külalisprofessorite kõrval. Hasegawa õpetas Wattsile Jaapani kombeid, kunsti, primitivismi ja loodustaju. Sel perioodil kohtus Watts poeedi Jean Burdeniga, kes oli ta tähtis mõjutaja. Watts paigutas talle tunnustuseks krüptograafi raamatusse "Nature, Man and Woman". Ta viitab sellele oma autobiograafias.[16] Peale õpetamise töötas Watts ka akadeemia administraatorina. Üks tema tähelepanuväärsemaid õpilasi oli Eugene Rose, kellest hiljem sai tuntud kristlik ortodoksne hieromunk ning vastuoluline teoloog Ameerika ortodokses kirikus ROCOR-i jurisdiktsiooni all. Rose'i enda õpilane, kes avaldas Hieromunk Damascene nime all, kirjutas raamatu "Christ the Eternal Tao", milles tõmbas paralleele Hiina filosoofia tao ja logose, klassikalise Kreeka filosoofia ja idamaise kristluse teoloogia vahel.

Watts õppis ka hiina kirjakeelt ning harjutas Hiina pintsli kalligraafiat koos Hasegawaga ning teiste Hiina õpilastega, kes olid akadeemiasse asunud. Kuigi Watts oli tuntud oma zen-budismi huvi poolest, laienesid tema lugemus ja arutelud ka Vedantale, uuele füüsikale, küberneetikale, semantikale, progressi filosoofiale, ajaloole ning seksuaalsuse antropoloogiale.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

 • An Outline of Zen Buddhism, The Golden Vista Press (32-leheküljeline brošüür) 1932
 • The Spirit of Zen: A Way of Life, Work and Art in the Far East, 1936
 • The Legacy of Asia and Western Man, 1937 University of Chicago Press
 • The Meaning of Happiness. 1940
 • Theologia Mystica: Being the Treatise of Saint Dionysius, Pseudo-Areopagite, on Mystical Theology, Together with the First and Fifth Epistles, 1944, West Park, New York: Holy Cross Press
 • Behold the Spirit: A Study in the Necessity of Mystical Religion, 1947
 • Easter: Its Story and Meaning, 1950
 • The Supreme Identity: An Essay on Oriental Metaphysic and the Christian Religion, 1950
 • The Wisdom of Insecurity: A Message for an Age of Anxiety, 1951
 • Myth and Ritual in Christianity, 1953
 • The Way of Zen, 1957
 • Nature, Man, and Woman", 1958. Loodus, mees ja naine, 1995
 • The New Alchemy, 1958.
 • Beat Zen Square Zen and Zen, 1959
 • This Is It and Other Essays on Zen and Spiritual Experience, 1960
 • Psychotherapy East and West, 1961
 • The Joyous Cosmology: Adventures in the Chemistry of Consciousness, 1962
 • The Two Hands of God: The Myths of Polarity, 1963
 • Beyond Theology: The Art of Godmanship, 1964
 • The Book: On the Taboo Against Knowing Who You Are, 1966
 • Nonsense, 1967
 • Does It Matter?: Essays on Man's Relation to Materiality, 1970
 • The Temple of Konarak: Erotic Spirituality, with photographs by Eliot Elisofon, 1971
 • The Art of Contemplation: A Facsimile Manuscript with Doodles, 1972
 • In My Own Way: An Autobiography 1915–1965, 1972, Vintage Books pocket edition 1973, New World Library edition, 2007
 • Cloud-hidden, Whereabouts Unknown: A Mountain Journal, Pantheon Books, 1973

Postuumsed väljaanded[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Alan Watts ja Eesti orientalistika // Sirp, nr. 236, 07. aprill 2011
 2. Alan W. Watts. (1973). In My Own Way: An Autobiography 1915-1965. New York: Pantheon Books. Lk 280. 
 3. Erik David. (2006). The Visionary State: A Journey through California's Spiritual Landscape. Chronicle Books. 
 4. Alan W. Watts 1973 loeng, osa 1
 5. Monica Furlong. (1986). Zen Effects: The Life of Alan Watts. Lk 12. 
 6. Monica Furlong. (1986). Zen Effects: The Life of Alan Watts. Lk 22. 
 7. Alan W. Watts. (1973). Cloud-hidden, Whereabouts Unknown: A Mountain Journal. Pantheon Books. Lk 322. 
 8. Alan W. Watts. (1973). Cloud-hidden, Whereabouts Unknown: A Mountain Journal. Pantheon Books. Lk 71-72. 
 9. Alan W. Watts. (1957). The Way of Zen. Pantheon Books. 
 10. Alan W. Watts. (1973). Cloud-hidden, Whereabouts Unknown: A Mountain Journal. Pantheon Boooks. Lk 60. 
 11. Alan W. Watts. (1973). Cloud-hidden, Whereabouts Unknown: A Mountain Journal. Pantheon Books. Lk 102. 
 12. Alan W. Watts. (1973). Cloud-hidden, Whereabouts Unknown: A Mountain Journal. Panthen Books. Lk 78-82. 
 13. Alan W. Watts. (1947). Behold the Spirit: A Study in the Necessity of Mystical Religion. New York: Random House. Lk 32. 
 14. Alan W. Watts. (1957). The Way of Zen. Lk 11. 
 15. Encyclopedia of World Biography. "Alan Wilson Watts". Kasutatud 5.12.2017.
 16. Alan W. Watts. (1972). In My Own Way: An Autobiography, 1915-1965. Pantheon Books. Lk 297. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]