Aiden McGeady

Allikas: Vikipeedia
Aiden McGeady (2010)

Aiden John McGeady (sündinud 4. aprillil 1986 Glasgow's) on Iirimaa jalgpallur, kes mängib äärepoolkaitsjana Šotimaa kõrgliigaklubis Hibernian.

Aastatel 2017–2022 mängis ta Inglismaa klubis Sunderland. 2019. aastal valiti ta Sunderlandi aasta mängijaks. Enne seda mängis ta muu hulgas Venemaa Premjer Liga klubis Moskva Spartak, Šotimaa klubis Celtic ning Inglismaa klubides Everton, Sheffield Wednesday ja Preston North End.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

McGeady sündis Šotimaal, aga tema vanavanemad on iirlased ja sellepärast tohtis ta esindada Iirimaad.

Esimesed koondisemängud tegi ta siiski Šotimaa U13 koondises U13 maailmameistrivõistlustel Pariisis.

McGeady sai juba lapsena lepingu Celticuga. Endine Celticu mängija ja Iirimaa noortekoondise treener Packie Bonner, kes oli ise Iirimaa koondises 80 mängu pidanud, kutsus ta Iirimaa U15 koondisse ja McGeady võttis selle vastu.

Seejärel sai McGeady kutse ka Šotimaa U16 koondisse. McGeady lükkas selle tagasi, väites, et on iirlane ja tahab esindada Iirimaad. Celticu fännidele oli see otsus väga vastumeelne ja nad pidasid McGeadyt reeturiks.

Täiskasvanute Iirimaa jalgpallikoondises debüteeris McGeady 2004. aasta juulis Jamaica jalgpallikoondise vastu.

2006. aasta MM-valikgrupis jäi Iirimaa neljandaks. Sealjuures oli veel enne viimast vooru edasipääs reaalne, aga viimases mängus tehti Šveitsi jalgpallikoondisega kodus 0:0 viik (McGeady ei mänginud).

2008. aasta EM-valikgrupis jäi Iirimaa kolmandaks, aga alustas kahe kaotusega ja kaotas edasipääsulootuse suhteliselt varakult.

2010. aasta MM-valiktsükli läbis Iirimaa kaotuseta, aga tegi 6 viiki Itaalia jalgpallikoondise 3 viigi vastu, nii et Iirimaa jäi teiseks ja pääses lisavalikmängudele Prantsusmaa jalgpallikoondise vastu. 14. novembril 2009 mängiti Dublinis. McGeady vahetati mängu 76. minutil kaotusseisus 0:1, kuid ei suutnud skoori muuta. 18. novembril peeti korduskohtumine Saint-Denis's ning McGeady vahetati mängu lisaajal seisul 1:1, aga ei suutnud skoori muuta ja kokkuvõttes langes Iirimaa välja.

2012. aasta EM-valiktsüklis lõi McGeady oma esimesed väravad koondises. 26. märtsil 2011 viis ta Iirimaa juba 2. minutil Makedoonia jalgpallikoondise vastu juhtima, Robbie Keane lisas 21. minutil teisegi ja Iirimaa võitis 2:1. 7. oktoobril 2011 viis McGeady Iirimaa võõrsil Andorra jalgpallikoondise vastu 2:0 juhtima ja selle tulemusega mäng lõppeski. Valikgrupi lõpetas Iirimaa teisena Venemaa jalgpallikoondise järel ja pääses lisavalikmängudele Eesti jalgpallikoondise vastu. 11. novembril toimus Tallinnas esimene mäng, kus McGeady andis 13. minutil Keith Andrewsile resultatiivse söödu ja Andrews lõi avavärava. Iirimaa võitis 4:0. 15. novembril tehti korduskohtumises 1:1 viik ja Iirimaa pääses finaalturniirile.

Poolas peetud finaalturniiril kuulus McGeady iga Iirimaa mängu algkoondisse. Esimeses voorus 10. juunil Horvaatia jalgpallikoondise vastu sai ta Iirimaa ainsaks mängijaks, kes sel turniiril andis resultatiivse söödu. Selle sai talt Sean St Ledger, kes 19. minutil viigistas 1:1. Mängu võitis Horvaatia 3:1 ja McGeady vahetati 54. minutil selsul 1:3 välja. Teises voorus 14. juunil kaotas Iirimaa 0:4 Hispaania jalgpallikoondisele ja McGeady mängis kogu kohtumise. Kolmandas voorus 18. juunil kaotas Iirimaa ka Itaaliale 0:2 ja McGeady vahetati 65. minutil seisul 0:1 välja. Iirimaa jäi viimaseks ja langes välja, tema esitus oli kogu finaalturniiri kõige nõrgem.

Aastatel 2004–2017 pidas McGeady Iirimaa jalgpallikoondises kokku 93 koondisemängu ja lõi neis viis väravat.

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Celtic