Afrodisiakum

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Afrodisiakum (kasutusel ka kujul "afrodisiaakum") on aine (kas toiduaine või ka ravim), millel on või arvatakse olevat suguiha või ka seksuaalset naudingut või potentsi suurendav toime.

Afrodisiakumide hulka on arvatud näiteks ženšennijuurt, makat, roosilõhnalist kuldjuurt, alraunijuurt, tšillipipart, austreid, pullimunandeid, narvaliluud, kanepit, pastinaaki, amüülnitritit ja johimbiini ja harilikku sibulat.

Afrodisiakumideks on peetud mehe või naise suguelundeid meenutavaid toiduaineid ning tugevate või suure potentsiga loomade saadusi. Näiteks peetakse Aafrikas ninasarvikusarvepulbrit meeste afrodisiakumiks. Arvatakse, et selliste ainete toime põhineb psühholoogilisel efektil.

Afrodisiakumid on kultuuriti erinevad. Näiteks Jaapanis usutakse moivamarjasse, põhjapõdramunanditesse ja põhjapõdrasarvepulbrisse.

Tõestatud toime on suguhormoonidel, juhul kui organism neid piisavalt ei tooda.

Väikestes annustes võivad tõhusad olla (kuid võivad ka vastupidi mõjuda) ka näiteks kanep, amfetamiin ja kokaiin, kuid nende puhul on kuritarvitamise oht. Alkohol suurendab väikeses koguses tarvitatuna suguiha, suuremates kogustes vähendab seda[viide?].

Veresooni laiendavad ained, näiteks amüülnitrit, võivad orgasmi pikendada ja tugevdada.

Mõni afrodisiakum, näiteks strühniin ja Hispaania kärbes, võib parandada suguelundite verevarustust, kuid on tõsiselt mürgine. Paljud afrodisiakumid on füsioloogiliselt kahjutud ja kasutud.

Seksuoloogid peavad ainetest tõhusamaks emotsionaalset külgetõmmet, head füüsilist vormi, väljapuhkamist, turvalisust ja piisavat aega.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]