Aedlinn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ebenezer Howardi kolme tõmbejõu diagramm küsimusega 'Kuhu inimesed minna tahavad?' (Where will the people go?), mis annab valikuvõimalusteks 'linn' (Town), 'maa' (Country) või 'linnalähedane maa' (Town-Country)

Aedlinn on inglase Ebenezer Howardi aastal 1898 Inglismaal visandatud linnaplaneerimise mudel, reaktsioonina viletsatele elutingimustele ning tohutult kerkivatele ruutmeetrihindadele kasvavates suurlinnades. Iseloomulik on madaltihe asustus, eramud ja ridamajad, palju rohelust ning kaugus maan- ja raudteedest, lennujaamadest ja ka tööstuspiirkondadest. Sarnaselt võib nimetada ka suuremate linnade vahele jäävaid rohelise vööndi asulaid.

Aedlinn kui nimetus Eestis ja aedlinnad Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Aedlinn käibeväljendina juurdus vajadusest eristada näiteks Tallinna lähistel põlist Harjumaa Muuga küla uuest, "Muuga puuviljaaedade planeerimise kava" põhjal eraldatud alast, mis loodi Muuga küla kõrvale Kallavere – Maardu suunas ja sai nime Muuga aedlinn. "Muuga puuviljaaedade planeerimise kava" kinnitati Tallinna Linna TSN Täitevkomitee 27. juuli 1959 otsusega. Vastavas NSV Liidu Ministrite Nõukogu määruses kasutati nimetust "Kollektiiviaedadeks eraldatud maatükid".

Eesti aedlinnu[muuda | muuda lähteteksti]