Aedlinn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ebenezer Howardi kolme tõmbejõu diagramm küsimusega 'Kuhu inimesed minna tahavad?' (Where will the people go?), andes valikuvõimalusteks 'linn' (Town), 'maa' (Country) või 'linnalähedane maa' (Town-Country)

Aedlinn on inglase Ebenezer Howardi aastal 1898 Inglismaal visandatud linnaplaneerimise mudel reaktsioonina viletsatele elutingimustele ning tohutult tõusvatele ruutmeetrihindadele kasvavates suurlinnades. Iseloomulikuks on madaltihe asustus, eramud ja ridamajad ning palju rohelust ja kaugus suur- ja raudteedest, lennujaamadest ja ka tööstuspiirkondadest. Sarnaselt võib nimetada ka suuremate linnade vahele jäävate rohelise vööndi asulaid.

Aedlinn kui nimetus Eestis ja aedlinnad Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Aedlinn käibeväljendina juurdus vajadusest eristada näiteks Tallinna lähistel põlist Harjumaa Muuga küla uuest, "Muuga puuviljaaedade planeerimise kava" põhjal eraldatud alast, mis loodi Muuga küla kõrvale Kallavere – Maardu suunas ja sai nime Muuga aedlinn. "Muuga puuviljaaedade planeerimise kava" kinnitati Tallinna Linna TSN Täitevkomitee 27. juuli 1959 otsusega. Vastavas NSV Liidu Ministrite Nõukogu määruses kasutati nimetust "Kollektiiviaedadeks eraldatud maatükid".

Eesti aedlinnu[muuda | muuda lähteteksti]