Mine sisu juurde

Absterna järv

Allikas: Vikipeedia
Absterna järv
Valgla maad Valgevene
Väljavool Chrabroŭka
Pindala 9,89 km²
Pikkus 5,5 km
Laius 2,6 km
Suurim sügavus 12 m
Maht 0,05 km³
Koordinaadid 55° 36′ 38″ N, 27° 22′ 34″ E
Absterna järv (Valgevene)
Absterna järv

Absterna järv (valgevene keeles Возера Абстэрна, vene keeles Обстерно ehk Obsterno järv) on järv Valgevenes Viciebski oblastis Miory rajoonis. Järv asub merepinnast 139,7 meetri kõrgusel. Absterna kuulub Absterna järvestikku. Absterna järve kaguosa kutsuvad kohalikud elanikud Łuša järveks.

Kaldajoone pikkus on 18,8 kilomeetrit. Kaldad on madalad ja liivased, kohati soostunud, edelakadal on järve ääres õõtsik. Kalda ääres (5-6 meetri sügavuseni) on põhi liivane, sügavamal katab põhja sapropeel. Veetaimestik ulatub kaldast 100-150 meetri kaugusele, valdavad järvkaisel ja harilik pilliroog.

Absterna järv on puhta veega, vee läbipaistvus on 3 meetrit. Järve voolab oja Ukla järvest, välja voolab Chrabroŭka jõgi, mis viib Absterna järve vee Nabista järve. Absterna järve valgala on 114 km².

Kaladest elavad järves peipsi siig, koger, säinas, koha, latikas, linask ja luts. Sinna on korduvalt lastud ka angerjat.

Aastal 1967 tõsteti Absterna järve veetaset 1 meetri võrra, mis tõi kaasa järve kallaste soostumise. Veetaseme tõstmise eesmärgiks oli parandada veevahetust Absterna järvede vahel; see eesmärk ka saavutati.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]