Aafrika rand

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Aafrika kallas)
 See artikkel räägib rannast Haapsalus; rannapargi kohta vaata artiklit Tobiase park; kalda kohta Sondas vaata artiklit Aafrika kallas (Sonda)

Kaart
Aafrika rand 2010. aastal
Lindude ausammas Aafrika rannas

Aafrika rand (varem Aafrika kallas) on umbes 200 m pikkune ida poole suunatud rannariba Haapsalu kirdeservas vanalinnast idas Promenaadi idapoolse tipu ääres, Promenaadi tänava ja Rudolf Tobiase pargi kõrval Tagalahe kaldal.

Nime päritolu pole teada. Legendi järgi on see tulnud sellest, et rannal viibivad ravimudaga kokku määritud patsiendid nägid välja nagu mustanahalised. On ka väidetud, et rand on nime saanud värviliste puuskulptuuride järgi; skulptuurid olid aga nimest hilisemad.

Kunagi olid Aafrika rannas tenniseväljakud.

1920. aastate lõpus rajati sinna liivarand. Merepõhja süvendati, nii et kalda äärde kujunes suplusbassein. Merre rajati hüppetorn ja liurada. 1930. aastatel oli see Haapsalu põhiline supelrand, kuhu toodi igal aastal uut liiva. Rannas olid riietumiskabiinid ning tegutses rannatoolide ja päikesevarjude laenutus. Rannas oli laste turnimispostide ja kiikedega mänguväljak. Peale selle olid seal Roman Haavamägi loodud värviline puust Krokodill, Marabu, Kärbseseen päkapikkudega ja Miki Hiir ning mängumajake. Suvitushooajal (1. juunist augusti lõpuni) mängis iga päev kell 12 päeval suveorkester.[1] Toimusid tantsuõhtud ja iludusvõistlused.[2]

Nõukogude ajal suunati Aafrika ranna lähedale kanalisatsiooniveed, mistõttu rand suplemiseks enam ei kõlvanud. Rannarajatistest on säilinud ainult rannapaviljon.

2000. aastal hakati Aafrika randa korrastama. Praegu on seal laste mänguväljak ja linnuvaatlustorn rändlindude jälgimiseks (lõunapoolses osas; valmis 2002). Randa on toodud liiva. Rannakompleks on kavas osaliselt taastada (taastatakse ka suplusbassein ja hüppetorn).

Koha saksakeelne nimi on olnud Afrikanische Küste ja venekeelne nimi Африканскій берегъ.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Läänemaa Muuseum: Suvitamisest". Originaali arhiivikoopia seisuga 23. juuni 2007. Vaadatud 14. märtsil 2008.
  2. "Läänemaa Muuseum: Haapsalu — Eestimaa Veneetsia". Originaali arhiivikoopia seisuga 23. juuni 2007. Vaadatud 14. märtsil 2008.