1946. aasta Praha maleturniir

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Turniiri võitja Miguel Najdorf

1946. aasta Praha maleturniir oli 1946. aastal Prahas korraldatud rahvusvaheline maleturniir teises maailmasõjas hukkunud Karel Treybali ja Vera Menchiki mälestuseks.

Turniir kavandati tugevakoosseisulisena – kutsutud olid kogu maailma maleparemik: Mihhail Botvinnik, Vassili Smõslov, Paul Keres, Salomon Flohr, David Bronštein, Max Euwe, Samuel Reshevsky ja Reuben Fine. Ka vanameister Savielly Tartakower oli kutsutud. Ta küll nõustus osalema, kuid ei saanud kohale sõita. Nõukogude Liidu maletajad kavatsesid samuti osa võtta, kuid viimasel hetkel olid sunnitud ära ütlema.[1]

14 osavõtjaga turniiril mängis kuus külalismaletajat: Suurbritanniast Harry Golombek, Rootsist Gösta Stoltz, Argentinast Miguel Najdorf ja Carlos Guimard ning Jugoslaaviast Petar Trifunović ja Svetozar Gligorić.

Tšehhoslovakkiat esindasid Jan Foltys, Luděk Pachman, Jaroslav Šajtar, Miroslav Katětov, Čeněk Kottnauer, František Zíta, Karel Opočenský ja Ivan Rohaček.

Turniiri lõpptulemus[muuda | muuda lähteteksti]

1. Najdorf 10,5 p, 2.–3. Stoltz ja Trifunović 9 p, 4.–5. Gligorić ja Foltys 8,5 p, 6. Golombek 6,5 p, 7.–8. Pachman ja Šajtar 6 p, 9.–10. Katětov ja Kottnauer 5,5 p, 11.–12. Zíta ja Guimard 4,5 p, 13.–14. Opočenský ja Rohaček 3,5 p.[1]


Turniiri võitja väljavaated pääseda MM-turniirile[muuda | muuda lähteteksti]

Juulis 1946 Winterthuris peetud FIDE 17. kongressil otsustati korraldada MM-turniir, mille üheks osavõtjaks pidi saama Groningeni ja Praha turniiri võitjate omavahelise matši võitja. Kui üks neist olnuks juba MM-turniiri koosseisu kantud, siis kvalifitseerunuks teine automaatselt täiendavaks osavõtjaks MM-turniirile.[2] Hiljem FIDE seisukohad muutusid. 1948. aastal Haagis ja Moskvas peetud MM-turniir toimus ilma Najdorfi osavõtuta.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Prague Tournament. chessgames.com
  2. World Championship Qualifiers 1946. worldchesschampionship.blogspot.com, 1. juuli 2009