‘Īsá ibn Salmān Āl Khalīfah

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
‘Īsá ibn Salmān Āl Khalīfah
Essa bin Salman Al-Khalifa 1998.jpg
Sünniaeg 3. juuni 1933
Surmaaeg 6. märts 1999 (65-aastaselt)

‘Īsá ibn Salmān Āl Khalīfah (3. juuni 1933 Jasra6. märts 1999 Manama) oli Bahreini valitseja alates 1961. aastast kuni surmani.

Ta oli oma isa, Bahreini ḩākimi Salmān ibn Ḩamad Āl Khalīfah' kolmest pojast vanim. Pärast isa surma sai ta tema asemel ḩākimiks.

Aastatel 1961–1971 kandis ta Bahreini ḩākimi tiitlit. Pärast Bahreini iseseisvumist Suurbritannia võimu alt võttis ta 16. augustil 1971 endale emiiri tiitli. Samal aastal sai tema noorem vend Khalīfah ibn Salmān Āl Khalīfah Bahreini peaministriks ja on seda tänapäevani.

Esialgu pidi Bahrein hakkama kuuluma Araabia Ühendemiraatidesse, kuid Īsá loobus sellest, sest polnud rahul AÜE põhiseaduse projektiga. Teine riik, mis keeldus Araabia Ühendemiraatidesse astumast, oli Katar.

Īsá püüdis juurutada mõõdukat parlamentaarset demokraatiat ja andis 1973. aasta parlamendivalimisteks kõigile oma riigi meestele valimisõiguse. Kuid 1975. aastal saatis ta parlamendi laiali, sest see keeldus vastu võtmast valitsuse esitatud riigi julgeoleku seadust. Selle seadusega sätestati valitsuse õigus inimesi vahistada ja ilma loata kuni 3 aastat kinni pidada kuritegude eest, mis puudutavad riiklikku julgeolekut. Samuti sätestas see seadus tingimused, millel kinnipeetut piinata tohib. See seadus kehtis kuni Īsá surmani (tühistati ülejärgmisel aastal pärast seda) ja samuti ei taastatud kuni tema surmani parlamenti ja ta koondas võimu kuningliku perekonna kätte.

Īsá pühendas ennast riigi majandusolukorra parandamisele ja selles saavutaski ta suurt edu. Tema 38 valitsusaasta jooksul muutus Bahrein vaesest saareriigist Pärsia lahe rahanduskeskuseks. Ise uskus ta, et tema suurim saavutus on silla ehitamine, mis ühendas Bahreini Saudi Araabiaga.

Īsále oli surmanuhtluse kasutamine vastumeelne ja sageli keeldus ta alla kirjutamast surmaotsuseid. Üks erand esines 1996. aastal, kui ta andis järele julgeolekujõudude survele ja laskis hukata mehe, kes oli tapnud sõduri.

Īsá suri ootamatult 1999. aastal. Ameerika Ühendriikide president Bill Clinton väljendas tema surma puhul "sügavat kurbust" ja nimetas teda "rahu heaks sõbraks". ÜRO peasekretär Kofi Annan väljendas samuti "suurt kurbust" ja nimetas teda "stabiilsuse jõuks" piirkonnas.

Īsále järgnes troonil tema vanim poeg Ḩamad ibn ‘Īsá Āl Khalīfah.

Eelnev
Salmān ibn Ḩamad Āl Khalīfah
Bahreini ḩākim
19611971
Järgnev
tiitel kaotatud
Eelnev
tiitel loodud
Bahreini emiir
19711999
Järgnev
Ḩamad ibn ‘Īsá Āl Khalīfah