Mine sisu juurde

Γ-butürolaktoon

Allikas: Vikipeedia

Gammabutürolaktoon ehk γ-butürolaktoon (γ-butyrolactone; GBL) on niiskust imav, värvitu, õiljas vedelik, vähese talle iseloomuliku lõhnaga ning on vees lahustuv laktoon. GBL on levinud lahusti ja kemikaal keemias ning teda kasutatakse plekieemaldina, superliimi eemaldajana, värvi eemaldajana ja mõningates alumiinium-kondensaatorites. Inimkasutusel töötab see nagu uimastina tuntud GHB. Seda kasutatakse lõõgastumiseks ning vaba aja veetmisel pidudel, kuna toime ja tunnused on alkoholi omadega väga sarnased.

Ettevalmistamine

[muuda | muuda lähteteksti]

GBL-i saab kasutada sünteesimaks gammahüdroksübuturaati (GHB). Omakorda gammaaminovõihapet (GABA) on võimalik konventeerida GBL-iks läbi Sandmeyeri reaktsiooni. Saadavast tulemist ehk gammabutüürlaktioonist on edasi võimalik valmistada GHB-d. GBL kombineerituna õigetes vahekordades naatriumhüdroksiidiga annabki naatrium gammahüdroksübuturaadi (Na-GHB).

GBL ei ole sellisena täielikult GHB omadusi edasiandev; Selle mehhanism ja mürgisus erineb GHB-st.

GHB uinutav efekt tuleb kasutades alkoholiga. 2003. aastal rottidega tehtud katse näitas, et GBL kombineerituna etanooliga näitas kiiremini magama jäävaid rotte ja nende pikemat uneaega.

GBL muundub GHB-ks läbi ensüümide, mida leidub inimese veres. GBL-i mõjud tulevad peale kiiremini, kuigi ta ei ole GHB-ga võrdväärne. Vere ensüümi tasemed kõiguvad olenevalt inimesest. See tähendab, et esmakasutajatel võib täheldada ettearvamatuid tulemusi, isegi väikestes annustes. Näiteks ei pruugi see mõjuda esimesel katsel ning järgnevad peavalud, poolteadvusetus. Juhul kui proovitakse hiljem uuesti, võib juhtuda, et kõrvalefekte pole ja GBL mõjub ilma kõrvaltoimeteta. GBL-iga saavutatakse toime kiiremini, kuid see kestab lühemalt kui GHB toime.

Kasutamine lihaste kasvatamisel

[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna GBL on GHB-ga vägagi sarnane ning GHB on keelatud, kasutatakse seda mõnel puhul kasvuhormoonina. Katsetes on täheldatud, et võttes GBL-i aeg-ajalt ja väikestes doosides, suudab see kasvuhormoone kasvatada 5 korda rohkem, kui inimene tavaliselt suudab.

GHB ja GBL on ained, mida kasutatakse tihti lõõgastavatel eesmärkidel. GHB-l on kaks toimet: väikestes doosides on tal eufooriline toime (mis on põhjuseks miks kutsutakse teda vedelaks ecstasy'ks). Suuremates doosides käitub see tugevalt rahustavana ning võib inimesel teadvusekaotuse esile kutsuda väga kiiresti.

Annustamine

[muuda | muuda lähteteksti]

1 milliliiter puhast GBL-i teeb umbes 1,4 g GHB-d, seega doose mõõdetakse hoolikalt ühe milliliitri kaupa, mitte ei võeta liiga palju korraga, vaid aeg-ajalt õhtu jooksul. GBL-il on talle omane, kergelt laki lõhna meenutav maitse ja lõhn, kirjeldatud kui põlenud plastik või kaua seisnud vesi. See erineb märgatavalt GHB-st, mida on kirjeldatud kui "soolase" või "soola" maitsega.

GBL-i seaduslikkus

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Austraalia: GBL-i ei tohi sisse tuua ilma loata. Üle 1 kg sisse toomist karistatakse kuni eluaegse vangistusega.
  • Kanada: GBL on kontrollitud aine. Müüjatelt nõutakse nende ostjate info kogumist, kes ostavad neilt GBL-i. Siiski ei ole eraisikul keelatud omada GBL-i põhjendatud eesmärgil.
  • Saksamaa: GBL ei ole narkoseaduse rakendusdokumentides kirjas, kuid selle levitamist kontrollitakse. Omamine pole keelatud, kuid on karistatav, kui müüakse eraisiku poolt edasi või kasutatakse GHB sünteesimiseks.
  • Holland: GBL-i saab osta vabalt puhastusvedelikuna. Müüjad ei vaja mingisugust luba, et ainet müüa.
  • Poola: GBL ei ole klassifitseeritud narkootikumiks ja seda saab osta igast tööriistapoest lahustina.
  • Eesti: GBL-i omamine EI ole keelatud, juhul kui seda ei kasutata narkootikumide valmistamisel.