Šumilina

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Šumilina

[ šum'iilina ]
valgevene Шуміліна (Šumilina)
vene Шумилино (Šumilino)


Elanikke: 7500 (2010)

Koordinaadid: 55° 18′ N, 29° 36′ E
Šumilina (Valgevene)
Šumilina

Šumilina (poola keeles Szumilino) on alev Valgevenes Viciebski oblastis, Šumilina rajooni halduskeskus.

Šumilina nimi tuleneb oletatavasti seal elanud Šumilade perest. Alevis on laste spordikool ja kaks keskkooli. Antakse välja ajalehte Герой працы. Šumilinas on kaks raamatukogu ja kultuurimaja. Hooned on valdavalt 2–3-korruselised, ettevõtted asuvad põhiliselt alevi lääneosas. Asulas on toiduainetetööstus, töödeldakse ka lina.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Šumilinat mainitakse esimest korda aastal 1866, mil sealt ehitati läbi RiiaOrjoli raudtee. Külasse rajati Sirocina raudteejaam (aastast 1962 kannab see Babolina jaama nime).

Aastast 1924 oli Šumilina Valgevene NSV koosseisus. Aastal 1938 sai asulast alev. Teises maailmasõjas hukkus piirkonnas 1500 inimest. XX sajandi lõpus rajati alevisse õigeusu kirik, XX sajandi lõpus ja XXI sajandi alguses katoliku kirik, mille sisseõnnistamiseks luges palve paavst Johannes Paulus II. Aastal 2008 avati asulas paavst Johannes Paulus II mälestusmärk.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Šumilinas asub XX sajandi alguses ehitatud raudteejaam, lisaks asub seal koduloomuuseum. Alevis on aastal 1999 ehitatud õigeusu kirik ja aastal 1990 ehitama hakatud katoliku kirik. Alevi lähedal asub Suur kivi või Kuradikivi, mis on Valgevene suurim rändrahn. Kevaditi laulab Šumilina ümbruses 224–270 ööbikut; selle tulemusega on alev Valgevenes neljandal kohal.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]