Šoutjärvi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Šoutjärvi

vene Шёлтозеро (Šoltozero)
vepsa Šoutjärv’
soome Šoutjärvi

Elanikke: 857 (2013)

Koordinaadid: 61° 22′ N, 35° 21′ E
Šoutjärvi (Karjala)
Šoutjärvi
Teemärk sissesõidul
Vepsa etnograafiamuuseum

Šoutjärvi (karjalakeelne nimi, vene keeles Шёлтозеро, vepsa keeles Šoutjärv') on Karjala Vabariigis Äänisranna rajoonis asuv alevik, Šoutjärvi Vepsa külaasunduse keskus.

2002. aasta Venemaa rahvaloenduse andmetel elas Šoutjärvis 1039 inimest. Neist 61% olid vepslased, 7% teised soomeugrilased ning ülejäänud 32% olid venelased ja teised slaavlased.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda mainis Šoutjärvit kirjalikult 1453 Novgorodi peapiiskop.

Minevikus asus Šoutjärvi praegusest kohast 6 km edela pool, tänapäeva Kalinansar'i ja Sürd'i külade lähedal Kodijär've ääres. Seda järve nimetati vanadel vene kaartidel Шёлтозеро. Külaelanikud kolisid millalgi praegusele kohale ja järve, mille kaldal nad olid kunagi elanud, hakati nimetama Kodijärveks (Кодьярви), mis vepsa keeles tähendab kodujärve.

Vepsa keeles on millalgi toimunud häälikuvahetus *l -> u, mis on nähtav näiteks sõnas koum (soome kolme 'kolm'). Vanadelt vene kaartidelt tulebki välja, et vanasti oli küla nimi *Šoltjärvi. Sellel kohanimel ei ole midagi pistmist soomekeelse sõnaga soutaa 'sõudma'.

Tsaari-Venemaa ajal moodustasid Šoutjärvi ja selle lähedased külad Šoutjärvi valla, mis kuulus Petrozavodski kubermangu. Nõukogude võimu ajal moodustati selle valla baasil Šoutjärvi rajoon. 1957 see likvideeriti ja ühendati Äänisranna rajooniga.

Aastatel 19942005 oli Vepsa rahvusvalla keskus. Selles vallas oli kolm külanõukogu: lisaks Šoutjärvile veel Šokšas (Kvartsitnõis) ja Rõbrekas (Čuuris). Seejärel rahvusvald likvideeriti ja ühendati Äänisranna rajooniga. Ühtlasi ülendati Šoutjärvi, Šokša ja Rõbreka alevikeks.

Muuseum[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Šoutjärvi Rjurik Lonini nimeline vepsa etnograafiamuuseum

Šoutjärvi on vepsa kultuuri keskus, seal asub Šoutjärvi Rjurik Lonini nimeline vepsa etnograafiamuuseum. Alates 2010. aasta maist on selle ametlik nimi Rjurik Lonini nimeline vepsa etnograafiamuuseum Šoutjärvis (Šoutar’ven vepslahnje etnografine Rjurik Lonin –muzei).

Muuseumi asutas 1967 Šoutjärvi sovhoosi töötaja Rjurik Lonin (1930–2009). Esialgu tegutses muuseum külaraamatukogus, siis sai ta oma maja. 1980. aastatel kolis ta praegusesse majja. See hoone valmis 19. sajandi keskel ja on karjala puitarhitektuurimälestis.

Küla lähedal asub Jona Jašezerski mungaklooster.