Šoutjärvi

Allikas: Vikipeedia
Šoutjärvi

vene Шёлтозеро (Šoltozero)
vepsa Šoutjärv’
soome Šoutjärvi

Elanikke 857 (2013)

Koordinaadid 61° 22′ N, 35° 21′ E
Šoutjärvi (Karjala)
Šoutjärvi
Teemärk sissesõidul
Vepsa etnograafiamuuseum

Šoutjärvi (karjalakeelne nimi, vene keeles Шёлтозеро, vepsa keeles Šoutjärv') on Karjala Vabariigis Äänisranna rajoonis asuv alevik, Šoutjärvi Vepsa külaasunduse keskus.

2002. aasta Venemaa rahvaloenduse andmetel elas Šoutjärvis 1039 inimest. Neist 61% olid vepslased, 7% teised soomeugrilased; ülejäänud 32% olid venelased ja muud slaavlased.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda on Šoutjärvit kirjalikult maininud 1453. aastal Novgorodi peapiiskop.

Minevikus asus Šoutjärvi praegusest kohast 6 km edela pool, tänapäeva Kalinansari ja Sürdi küla lähedal Kodijärve ääres. Seda järve nimetati vanadel vene kaartidel Шёлтозеро. Külaelanikud kolisid millalgi praegusele kohale ja järve, mille kaldal nad olid kunagi elanud, hakati nimetama Kodijärveks (Кодьярви), mis vepsa keeles tähendab kodujärve.

Vepsa keeles on millalgi toimunud häälikuvahetus *l -> u, mis on nähtav näiteks sõnas koum (soome kolme 'kolm'). Vanadelt vene kaartidelt tulebki välja, et vanasti oli küla nimi *Šoltjärvi. Sellel kohanimel ei ole midagi pistmist soomekeelse sõnaga soutaa 'sõudma'.

Tsaari-Venemaa ajal moodustasid Šoutjärvi ja selle lähedased külad Šoutjärvi valla, mis kuulus Petrozavodski kubermangu. Nõukogude võimu ajal moodustati selle valla baasil Šoutjärvi rajoon. 1957 see likvideeriti ja ühendati Äänisranna rajooniga.

Aastatel 19942005 oli Vepsa rahvusvalla keskus. Selles vallas oli kolm külanõukogu: lisaks Šoutjärvile veel Šokšas (Kvartsitnõis) ja Rõbrekas (Čuuris). Seejärel rahvusvald likvideeriti ja ühendati Äänisranna rajooniga. Ühtlasi ülendati Šoutjärvi, Šokša ja Rõbreka alevikeks.

Muuseum[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Šoutjärvi Rjurik Lonini nimeline vepsa etnograafiamuuseum

Šoutjärvi on vepsa kultuuri keskus, seal asub Šoutjärvi Rjurik Lonini nimeline vepsa etnograafiamuuseum. Alates 2010. aasta maist on selle ametlik nimi Rjurik Lonini nimeline vepsa etnograafiamuuseum Šoutjärvis (Šoutar’ven vepslahnje etnografine Rjurik Lonin –muzei).

Muuseumi asutas 1967 Šoutjärvi sovhoosi töötaja Rjurik Lonin (1930–2009). Esialgu tegutses muuseum külaraamatukogus, siis sai ta oma maja. 1980. aastatel koliti praegusse majja. See hoone valmis 19. sajandi keskel ja on karjala puitarhitektuurimälestis.

Küla lähedal asub Jona Jašezerski mungaklooster.