Ülo Niinemets

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Ülo Niinemets 2012. aastal Maaülikooli metsamajas. Lauri Kulpsoo foto.

Ülo Niinemets (sündinud 19. märtsil 1970) on akadeemik[1] ja Eesti Maaülikooli professor taimefüsioloogia alal[2].

Ta õppis aastail 1986–1988 Tartu 5. Keskkoolis ja 1988–1992 Tartu Ülikoolis bioloogia erialal (kitsam eriala ökofüsioloogia), kus tema juhendajad olid Kalevi Kull ja Olevi Kull.

Ta on Keskkonnamuutustele kohanemise tippkeskuse juht. Aastal 2012 sai ta Euroopa Teadusuuringute Nõukogu (European Research Council) tippteadlase grandi taimede ja kliima omavaheliste seoste uurimiseks. Professor Ülo Niinemetsale grandi toonud erakordselt ambitsioonika projekti (Stressitingimustes indutseeritud lenduvad ühendid biosfääri-atmosfääri süsteemis ehk SIP-VOL+) eesmärgiks on mõista, mil viisil taimede poolt eritatavad lenduvad stressisignaalid mõjutavad maakera kliimat. Grandi saanud projekt testib hüpoteesi, et taimede roll maakera kliimas on senini suuresti alahinnatud. “Globaalselt muutuvas kliimas, kus taimede stressiepisoodide sagedus ja tugevus kasvavad, on stressiemissioonide mõistmine suure praktilise tähtsusega õhukvaliteedi ja kliima ennustamisel,“ rääkis Niinemets.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2012 Valgetähe IV klassi teenetemärk[3]
  • 2012 Ülo Niinemets pälvis esimese Eesti teadlasena prestiižse Euroopa Teadusnõukogu (ERC) kogenud teadlase grandi (Advanced Grant) 2012. aasta konkursil

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]