Ülimassiivne must auk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ülimassiive must auk ülimassiivse elliptilise galaktika Messier 87 tuumas (Neitsi tähtkujus). Selle mass on mitu miljardit korda suurem kui Päikese mass. Tegemist on esimese musta auguga, mis on jäädvustatud raadioteleskoopide võrgustiku (Event Horizon Telescope) abil (10. aprillil 2019 avaldatud foto). Rõnga läbimõõt on umbes 700 (10 korda suurem kui Neptuuni orbiit ümber Päikese)

Ülimassiivne must auk (inglise keeles supermassive black hole) on must auk, mille mass on sadu tuhandeid kuni kümneid miljardeid kordi suurem kui Päikese mass.

Vaatlusandmed viitavad sellele, et peaaegu iga suure galaktika keskmes leidub ülimassiivne must auk. Linnutee galaktika puhul vastab ülimassiivse musta augu arvatavale asukohale galaktika tuuma keskmes asuv Sagittarius A*. Olgugi, et välja on pakutud mitmeid teooriaid, on ülimassiivsete mustade aukude päritolu siiani üks füüsika lahtisi probleeme.

10. aprillil 2019 avaldas rahvusvaheline teadusprojekt Event Horizon Telescope esimese pildi elliptilise galaktika Messier 87 keskmes asuvast ülimassiivsest mustast august.[1][2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]