Ühisvara

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ühisvara on üheaegselt kahele või enamale isikule kuuluv vara.

Abikaasade ühisvara[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Abikaasade ühisvara

Juriidilises kontekstis tähistab mõiste ühisvara sageli abikaasadele ühiselt kuuluvat abielu kestel soetatud vara (kinnisasjad, autod, vallasvara, laenud, liisingud, dividendid, pangakontod, väärtpaberid jne)[1].

Inimkonna ühisvarad[muuda | muuda lähteteksti]

Inimkonna ühisvarad (ing. k. commons) on kollektiivne omand,[2] see hõlmab ressursse, mida rahvastik omavahel jagab. Selliste ressursside hulka võib lugeda loodusvarad, üldkasutatava maa ja ka näiteks vaba tarkvara.[3] Ühisvarade hulka kuulub ühiskondlik omand ja eraomand, mille kasutamist lubavad seadused või traditsioonid (nt avalikuks kasutamiseks olev kallasrada on ühisvara). Kultuurivallas on ühisvaradeks vabalt kättesaadav kirjandus, muusika, kunstid, disain, filmid, televisioon, raadio, informatsioon ja tarkvara. Ühisvarade hulka kuulub ka avalik hüvis (sh nt riigikaitse).

Peter Barnes kirjeldab ühisvarasid jagatud kingitusena. Jagatud kingitus pole individuaalne kingitus, oleme selle saanud kogukonna liikmena. Sellised kingitused on näiteks õhk, vesi, ökosüsteemid, keeled, puhkepäevad, raha, seadused, matemaatika, pargid ja Internet [4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Perekonnaseadus". Riigi Teataja. Vaadatud 04.04.2011.
  2. (arhiiviversioon) Reclaiming the Commons, David Bollier, Boston Review, 2003
  3. 'The Commons', Free Software Magazine
  4. Barnes, Peter (2006). Capitalism 3.0: A Guide to Reclaiming the Commons. Berrett-Koehler Publishers. ISBN 978-1576753613.