Østlandet

Allikas: Vikipeedia
Østlandet asend Norras

Østlandet (uusnorra Austlandet) on regioon Kagu-Norras. See hõlmab Vestfold og Telemargi, Vikeni ja Innlandeti maakonda ning Oslo linna.

Nimi "Østlandet" tähendab norra keeles idamaad.

94 578 km² suurune Østlandet piirneb läänes Vestlandetiga, põhjas Trøndelagiga, idas Rootsiga ning lõunas Sørlandeti ja merega.

Østlandeti lõunaosa mis jääb Oslo fjordi äärde, on suhteliselt lauge ning seal on levinud põllumajandus. Tolles piirkonnas on Norra suurim rahvastikutihedus. Oslost 200 km raadiuses elab 40% Norra rahvastikust.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Østlandetisse jäävad mitmed mäeahelikud: Jotunheimen, Dovrefjell ning Rondane. Opplandis asub Skandinaavia kõrgeim mägi Galdhøpiggen. Regioonis asub ka Hardangervidda kõrglava.

Mägede vahel asuvad sügavad orud. Suuremad neist on Østerdal, Gudbrandsdal, Valdres, Hallingdal ja Numedal ning mitu Telemargis asuvat orgu.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta 1. oktoobril elas Østlandetis 2 343 107 inimest[1].

Østlandeti mägistel aladel (Hedmargis, Opplandis ning osalt ka Buskerudis ja Telemargis) kõneldavad murded erinevad Norra kirjakeelest mõnevõrra ning on teiste murrete kõnelejatele kohati raskesti arusaadavad. Rannikualadel (Telemargis, Vestfoldis, Akershusis, Buskerudis, Oslos ja Østfoldis) kõneldavad murded sarnanevad kirjakeelega rohkem.

Finsskogeni metsades elasid 17. sajandil Soomest välja rännanud soomlased (nn metsasoomlased). Nende keel ja kultuur püsis kuni 20. sajandi keskpaigani.

Østlandeti kirdenurgas elab ka saame.

Mägedevahelistes orgudes on säilinud rohkelt vana rahvakultuuri.

Rannikul paikneb Norra pealinn Oslo ning ka Norra vanim linn Tønsberg.

Linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Linnad on järjestatud elanike arvu järgi (seisuga 1. jaanuar 2007):

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]