Østlandet

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Norra kaart. Østlandet on kujutatud tumesinisega

Østlandet (uusnorra Austlandet) on regioon Kagu-Norras. See hõlmab Telemargi, Vestfoldi, Østfoldi, Akershusi, Buskerudi, Opplandi ja Hedmargi maakonda ning Oslo linna.

Nimi "Østlandet" tähendab norra keeles idamaad.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

94 578 km² suurune Østlandet piirneb läänes Vestlandetiga, põhjas Trøndelagiga, idas Rootsiga ning lõunas Sørlandeti ja merega.

Østlandetisse jäävad mitmed mäeahelikud: Jotunheimen, Dovrefjell ning Rondane. Opplandis asub Skandinaavia kõrgeim mägi Galdhøpiggen. Regioonis asub ka Hardangervidda kõrglava.

Mägede vahel asuvad sügavad orud. Suuremad neist on Østerdal, Gudbrandsdal, Valdres, Hallingdal ja Numedal ning mitu Telemargis asuvat orgu.

Østlandeti lõunaosa mis jääb Oslo fjordi äärde, on suhteliselt lauge ning seal on levinud põllumajandus. Tolles piirkonnas on Norra suurim rahvastikutihedus. Oslost 200 km raadiuses elab 40% Norra rahvastikust.

2007. aasta 1. oktoobril elas Østlandetis 2 343 107 inimest[1].

Linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Linnad on järjestatud elanike arvu järgi (seisuga 1. jaanuar 2007):

Inimesed ja kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Østlandeti mägistel aladel (Hedmargis, Opplandis ning osalt ka Buskerudis ja Telemargis) kõneldavad murded erinevad Norra kirjakeelest mõnevõrra ning on teiste murrete kõnelejatele kohati raskesti arusaadavad. Rannikualadel (Telemargis, Vestfoldis, Akershusis, Buskerudis, Oslos ja Østfoldis) kõneldavad murded sarnanevad kirjakeelega rohkem.

Finsskogeni metsades elasid 17. sajandil Soomest välja rännanud soomlased (nn metsasoomlased). Nende keel ja kultuur püsis kuni 20. sajandi keskpaigani.

Østlandeti kirdenurgas elab ka saame.

Mägedevahelistes orgudes on säilinud rohkelt vana rahvakultuuri.

Rannikul paikneb Norra pealinn Oslo ning ka Norra vanim linn Tønsberg.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Eastern Norway seisuga 3.05.2009.