Ömürbek Tekebajev

Allikas: Vikipeedia

Ömürbek Tekebajev (Өмүрбек Текебаев, sündinud 22. detsembril 1958) on Kõrgõzstani poliitik, parlamendi esimees 20052006, ajutise valitsuse asejuht 2010. Sotsialistliku partei Ata-Meken (Isamaa) juht.

Lõpetanud Kirgiisi Riikliku Ülikooli füüsikateaduskonna füüsikaõpetajana (1981) ja õigusteaduskonna (1994). Kuni 1991. aastani töötas füüsikaõpetaja ja metoodikuna, seejärel kohalikus omavalitsuses. 1990. aastal valiti ta Kirgiisi NSV Ülemnõukogu saadikuks, 1991. aastal Nõukogude Liidu Ülemnõukogu Vabariikide Nõukogu liikmeks.

Tekebajev oli üks partei Erkin Kõrgõzstan rajajaid 1991. aastal. Partei aga lõhenes ning Tekebajevi juhitud tiib sai nimeks Ata-Meken.

Tekebajev oli Askar Akajevi valitsusajal juhtiv opositsioonitegelane ja kandideeris 1995. ning 2000. aastal presidendiks. 2000. aasta valimistel jäi ta Ata-Mekeni ja Ar-Namõsi toetatud kandidaadina 14 protsendiga häältest Akajevi järel teiseks. Opositsioon leidis, et valimistulemusi võltsiti.

1995. aastal valiti Tekebajev Ata-Mekeni esindajana parlamendi liikmeks. 2000. aastal valiti ta uuesti parlamenti ja temast sai parlamendi aseesimees.

2005. aastal toimunud parlamendivalimiste järel valiti Tekebajev parlamendi esimeheks. Puhkenud Tulbirevolutsiooni järel ei tunnistanud kukutatud Akajev presidendi kohusetäitjaks tõusnud Kurmanbek Bakijevi volitusi, kuid oli nõus läbi rääkima Tekebajeviga. Läbirääkimised ebaõnnestusid.

2006. aasta 27. veebruaril astus Tekebajev konflikti tõttu president Bakijeviga parlamendi esimehe kohalt tagasi.

2006. aasta septembris vahistati Tekebajev lühikeseks ajaks Varssavis, kuna tema pagasist leiti heroiiniga täidetud matrjoška. Politsei jõudis kiiresti veendumusele, et narkootikumid on pagasisse sokutatud poliitiku süüdlaseks lavastamiseks. Kõrgõzstani parlamendis moodustatud uurimiskomisjon leidis, et tegemist oli provokatsiooniga opositsiooniliidri diskrediteerimiseks ja avaldas veendumust, et intsidendiga on seotud Riiklik Julgeolekuteenistus. Peamiseks kahtlusaluseks oli Julgeolekuteenistuse asejuht, presidendi vend Džanõbek Bakijev, kes süüd eitas, kuid ametist taandus.[1]

2010. aasta 7. aprillil nimetas Bakijevi võimult tõuganud ülestõusu käigus võimu võtnud ajutine valitsus Tekebajevi aseesimeheks. 30. aprillil sai temast ühtlasi põhiseadust välja töötava nõukogu esimees.

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ta on abielus. Tal on kaks tütart ja kolm poega.

Ömürbeki vend Asõlbek on olnud parlamendi liige, Ata-Mekeni kordinaator ja telekompanii September juht.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Policy Briefing: Kyrgyzstan on the Edge, International Crisis Group, 9. november 2006.