Õõva org

Allikas: Vikipeedia

Õõva org ehk kõheduse org (inglise keeles uncanny valley) on teaduslik oletus robootikas ja 3D animatsioonis, mis ütleb, et kui inimese koopiad näevad välja ja käituvad peaaegu, kuid mitte päris nagu ehtsad, siis nad mõjuvad võõrastavalt.[1]

Termini lõi 1970. aastal robootikaprofessor Masahiro Mori ning algsel kujul kõlas see Jaapani keeles: Bukimi no Tani Genshō (不気味の谷現象).

Hüpoteesi sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Inimese hüpoteetiline emotsionaalne reaktsiooni kõver on toodud vastavalt elus/surnud isiku suhtes võrrelduna kunstlike kehadega.

Mori esialgne hüpotees väidab, et kui robotite välimus muutub rohkem inimeste moodi, siis inimesest vaatleja emotsionaalne reaktsioon muutub alguses üha positiivsemaks ja on empaatiline kuni jõutakse kriitilisse punkti, millest reaktsioon muutub kiiresti, ja tekib hoopis tugev vastumeelsus. Kuid kui robot muutub veelgi sarnasemaks inimesele, emotsionaalne reaktsioon muutub uuesti positiivseks ja läheneb empaatiale inimeste vahel.

Ala, kus toimub järsk negatiivne reaktsioon alade "nagu inimene" ja "inimene" vahel ongi võõrastamise org. Hüpoteesi nimi tuleneb sellest, et peaaegu inimese moodi robot näib "imelik" ja seetõttu tekitab võõrastamise tunde. Võõrastamise tõttu aga inimene keeldub lähemast suhtest, mis aga (suhe) on eesmärk robot-inimene vahel sideme loomisel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]