Ålandi koalitsioon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ålandi koalitsioon (rootsi keeles Åländsk samling (ÅS)) on Ahvenamaa erakondade poolt moodustadud poliitiline koostöökoalitsioon. Soome Eduskunnas Ålandi koalitsioonil on üks mandaat, millele Ahvenamaa erakonnad konkureerivad. Ahvenamaa rahvasaadik esindab Eduskunnas siis alati Ålandi koalitsiooni. Koos Soome Rootsi Rahvaparteiga moodustab ta rootsi saadikurühma.

Ahvenamaa maakonnal on alati üks saadikukoht Soome Eduskunnas sõltumata maakonna elanike arvust ning maakond moodustab ühe ühtse valimisringkonna. Maakonnas tegutsevad Mandri-Soomest erinevad erakonnad, mis osalevad maakonna kohalikel valimistel. Presidendi ja Euroopa Parlamendi valimistel maakonna elanikud valivad samu kandidaate kui teised Soome kodanikud.

Ahvenamaa esindaja Soome Eduskunnas on olnud alates 2015. aastast Mats Löfström. Varem teda oli saadik Elisabeth Naucler.

Ålandi koalitsioon moodustati 1957. aastal. 1950.–1960ndatel osalesid koalitsioonis kõik erakonnad v.a rahvademokraatid (kommunistid).[1][2] Koalitsioonis oli eraldi osakondi. Näiteks sotsiaaldemokraadid moodustasid koalitsiooni palgatöötajate osakonna,[3] millest kasutati ka nimetust Åländsk Samling II.[4] Osakondade alusel arenesid praegused maakonna erakonnad.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Åländsk Samling[alaline kõdulink] (Uppslagsverket Finland 2009)
  2. Sigbritt Backman: Åland[alaline kõdulink] (Uppslagsverket Finland 2009)
  3. Ralf Friberg: Socialdemokrati i konservativt samhället[alaline kõdulink] (Arbetarbladet 4.–10.5.2006)
  4. Historik (Åländsk Center)