Everybody: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
RedBot (arutelu | kaastöö)
Andvarafors (arutelu | kaastöö)
38. rida: 38. rida:
==Välislingid==
==Välislingid==
*[http://www.youtube.com/watch?v=YVhlUORgX14 Muusikavideo YouTube'is]
*[http://www.youtube.com/watch?v=YVhlUORgX14 Muusikavideo YouTube'is]
*{{MusicBrainz teos|id=43c232d2-a21e-472e-8356-4ecaff16a0df|pealkiri=Everybody}}


{{Eurovisiooni võidulaulud}}
{{Eurovisiooni võidulaulud}}

Redaktsioon: 11. mai 2012, kell 10:40

 See artikkel räägib Eesti eurolaulust; teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Everybody (täpsustus)

Eesti Everybody
2001. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus
Riik Eesti
Esitaja(d) Tanel Padar ja Dave Benton
koos 2XL
Keel inglise
Helilooja(d) Ivar Must
Sõnade autor(id) Maian-Anna Kärmas
Tulemused
Koht 1.
Punktisumma finaalis 198
Kronoloogia
◄ "Once In A Lifetime" (2000)   
"Runaway" (2002) ►

"Everybody" oli Eesti eurolaul, mis saavutas 2001. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel esikoha. Autorid olid Ivar Must (viis) ja Maian Kärmas (sõnad). Laul oli inglise keeles ning seda esitasid Tanel Padar, Dave Benton ja 2XL. Lugu esitati Eurovisiooni lauluvõistlusel kahekümnendana; enne Eestit oli laval Saksamaa laul "Wer Liebe Lebt", mida esitas Michelle, järgnes Malta laul "Another Summer Night" Fabrizio Faniello esituses.

"Everybody" sai 198 punkti, teise koha pälvis 177 punktiga Taani. Laulu sõnad räägivad peole kutsumisest ja rõõmsast tujust, olenemata nädalapäevast (duett laulab "every night's a Friday night", eesti keeles "iga õhtu on reede õhtu").

Lauluvõistluse fännid on kesise edetabelimenu tõttu pidanud "Everybodyt" üheks nõrgemaks võitjalauluks, samuti on "Everybody" üks ootamatumaid võite Eurovisioonil, kuna hääletustabelites ega kihlveokontorites sellele edu ei ennustatud. Teisalt on Eesti võidulaul mitmel põhjusel silmapaistev: üks lauljatest, Dave Benton, oli vanim esikoha saanud osaleja (oli esituse ajal 49-aastane). Samuti oli see esimene Eurovisiooni võidulaul, mida esitas tumedanahaline laulja, ning Eesti oli esimene endistest Nõukogude Liidu liiduvabariikidest, kes võitis Eurovisiooni.

Eestile andis maksimumi, 12 punkti, kokku 9 riiki (Holland, Prantsusmaa, Türgi, Suurbritannia, Malta, Kreeka, Läti, Leedu ja Sloveenia). Sellest hoolimata jäi laulu menu tagasihoidlikuks, lugu figureeris vaid ühe nädala Saksamaa singlimüügi tabelis Top 100, mõnevõrra kauem aga Rootsi raadiote edetabelites.

Nii nagu varasemagi Eestit esindanud kontrastse dueti "Kaelakee hääle" puhul, selgusid ka selle laulu solistid juhuste läbi. Laulu tellis heliloojalt Ivar Mustalt esmalt hoopis estraadiansambel Laine, kes kogunes isegi stuudiosse lugu salvestama. Laul pidi kõlama eesti keeles Maian Kärmase tekstile. Töö jäi siiski katki ning Must asus uusi esitajaid otsima. Nimesid on ajakirjanduses vähe avaldatud, ent "Õhtulehe" andmetel tehti enne Padarit ja Bentonit pakkumine Lea Liitmaale ja Kaire Vilgatsile. Kärmas kirjutas pärast lõplike solistide selgumist uue, ingliskeelse teksti, millega salvestasid laulu Padar ja Benton.

Laulust on teinud kaveri Maarja-Liis Ilus.

Välislingid