XSL

Allikas: Vikipeedia

XSL (Extensible Stylesheet Language) on üldnimetus programmeerimiskeelte perele, mis tegelevad XML dokumentide teisendamise ja kuvamisega. Selliseid keeli on kolm:

  • XSLT (XSL Transformations) - reeglistik XML dokumendi sisu ja struktuuri teisendamisreeglite kirjeldamiseks, reeglid pannakse kirja XML dokumendi kujul. XSLT laialt levinud kasutusalasid on XML-kujul olevate andmete teisendamine HTML-iks, et neid veebibrauseris kasutajale loetavamal kujul välja kuvada. XSLT reegistiku alusel suudavad XML-i teisendamist HTML-iks teostada kõik enamlevinud brauserid[1].
  • XSL-FO (XSL Formatting Objects) - reegistik XML dokumentide visuaalse kujutamise kirjeldamiseks, reeglite kogum on ise samuti XML dokument. XSL-FO kõige levinum kasutusala on XML dokumendi automaatne teisendamine PDF-iks mõne vastava transformaatorprogrammi abil. Erinevalt CSS-ist on teisendamine on kaheastmeline - esmalt teisendatakse XML universaalsele vahekujule XML-FO, mis kirjeldab dokumendi lehekülgi ja andmete paigutust nendel. Teine teisendus teisendab XML-FO mõnda laialtlevinud failiformaati - näiteks PDF-iks, PNG-ks või RTF-ks.
  • XPath (XML Path Language) - keel adresseerimaks XML dokumendi sees mingit konkreetset dokumendiosa, XPath süntaksit kasutab ka XSLT. XML dokument on puukujuline andmestruktuur ja XPath abil saab adresseerida selle puu iga oksa või lehte. XPath on kasutusel rakendustes, kus toimub XML-ide töötlemine, seda kasutatakse XML dokumendist väärtuste välja lugemisel, sealsete andmete muutmisel ja lisamisel.

Nimetust XSL kasutatakse praktikas mõnikord XSLT asemel, mõnikord mõistetakse selle all XSLT ja XSL-FO reeglistike ühendit.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. XSLT Browsers. W3Schools. (en)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]