William Marshal

Allikas: Vikipeedia
William Marshali marmorkuju Lomdoni Temple Churchis.

William Marshal (umbes 114514. mai 1219) oli Inglismaa rüütel, esimene Pembroke'i krahv (alates 1199) ning Inglismaa regent (alates 1217). Teda on nimetatud ka "maailma parimaks rüütliks".

Elu[muuda | redigeeri lähteteksti]

William sündis Inglise kuninga õukonnaliikme John Marshalli neljanda pojana, mis tähendas seda, et ta jääb tõenäoliselt pärandusest ilma ning polnud ka isale eriti oluline. Ta isa võitles 1150. aastatel kuningas Stepheni vastu ning ühtedel rahuläbirääkimistel pidi ta oma poja pantvangi andma. Nii sai alla 10-aastane William juba siis kuninga seltskonnas viibida, ehkki üpris riskantsetel asjaoludel.

1154. aastal tõusis Inglismaa troonile Plantagenêt' dünastia ning selle esimeseks kuningaks oli Anjou krahv Henri, kuningana Henry II, misjärel Marshallid jälle kuninga soosikuiks tõusid. William saadeti õige pea isa juurest ära Normandiasse, rüütliks õppima. Ning seda ta ka tegi, tõustes varsti üheks kõigi aegade parimaks turniirivõitlejaks. Seega polnud ka ime, et peagi sai ta endale koha kuningas Henry poja ja troonipärija Henry Noorema kaaskonda, tõustes koguni selle juhiks. Temast sai troonipärija õpetaja sõjakunsti ning rüütlivooruste alal.

Pärast Henry II surma teenis William ustavalt ka tema poegi Richard I ja Johni. Tema jaoks oli olulisim isiklik truudus monarhile ning oma maale, mistõttu ei võtnud ta kordagi osa mässukatsetest John Maata vastu. Viimane kahtlustas teda siiski reetmises ning mõneks ajaks langes juba elatanud rüütel taas ebasoosingusse. Kuid Johni surres osutus William ainsaks, kes suutis alaealise kuninga Henry III võimu kaitsta ning kokku varisema kippuvat riiki koos hoida. Tema regendiks oleku ajal löödi Inglismaalt välja nii prantslased kui ka teised troonitaotlejad. 1218. aastal, umbes 75-aastasena, loobus William võimust ning tõmbus tagasi oma valdustesse, kus ta aasta hiljem suri.

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Georges Duby. "Guillaume le Marechal, ehk, Maailma parim rüütel." Tallinn: Varrak, 1997 (teine trükk 2007).