Vladimir Zworykin

Allikas: Vikipeedia

Vladimir Zworykin (ka Vladimir Kozmitš Zvorõkin; Владимир Козьмич Зворыкин; arvatavasti 30. juuni 1889 Murom29. juuli Princeton 1982) oli vene päritolu USA leiutaja, keda sageli nimetatakse televisiooni leiutajaks.

Ta konstrueeris ikonoskoobitoru kujutiste muundamiseks elektrisignaaliks ning 1929 kineskoobitoru nende signaalide vastuvõtmiseks.

Zworykin andis panuse ka värvustelevisiooni, fotosilma ja elektronmikroskoobi (1940–1941) väljatöötamisse.

Ta sai üle 120 patendi.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Zworykin sündis jõuka esimese gildi kaupmehe kuuelapselises perekonnas. Tema isa Kozma Zvorõkin kauples leivaga, oli aurikute omanik ning oli Muromi ühispanga esimees.

Vladimir lõpetas Muromi reaalkooli ja astus 1906 Peterburi Tehnoloogiainstituuti, mille ta lõpetas 1912 elektriinseneri diplomiga. Aastatel 1912–1914 õppis ta Pariisis Collège de France'is Paul Langevini käe all.

Esimesed katsetused televisiooni alal tegi ta Boriss Rozingi juhendamisel. Ta aitas Rozingit tema eralaboris Peterburis suurtükiväekoolis. Kirjavahetuse andmetel leidis see koostöö aset 1910–1914, mis on teiste elulooliste andmetega vastuolus. Võib-olla õppis ta Langevini juures hoopis 1919.

Esimese maailmasõja ajal teenis ta Hrodnas sidevägedes, seeejärel töötas Petrogradis ohvitseride raadiokoolis. Ta töötas ka Vene Marconi firmas, testides sõjaväele mõeldud raadioaparatuuri.

Peale 1917. aasta revolutsiooni, vahistati Tšekaa poolt pealekaebuse tõttu, kuid vabastati, peale mida külastades kodukohta Muromit, kus isa oli surnud; tädi-tapetud röövi käigus; onu-teinud enesetapu peale vara (aretatud traavlid) konfiskeerimist; perekonnale kuulunud maja konfiskeeritud nõukogude poolt ja tema enda konta välja kirjutatud vahistamiskorraldus- põgenes Venemaalt. Põgenes läbi Siberi-Omsk-Jekaterinburg (kus vahistatati isiku tuvastamiseks bolševike poolt ja vabastati Tšehhi korpuse poolt)-Arhangelsk.

Aastal 1919 emigreeris ta USA-sse ning sai 1924 USA kodakondsuse. Ta asus tööle kompaniis Westinghouse Electric Corporation Pittsburghis. Aastal 1926 sai ta Pittsburgi Ülikoolist doktorikraadi.

Aastal 1923 taotles ta patenti täielikult elektroonilisele televisioonile. Aastaks 1933 tegi ta selle koos oma kaastöötajatega teoks. 1930ndate lõpuks töötas tema uurimisrühm välja mitu signaaliedastustoru, sealhulgas öise nägemise edastustoru.

Et Westinghouse ei olnud tema leiutistest vaimustunud, asus ta tööle vene päritolu David Sarnovi firmas Radio Corporation of America. Ta oli 1929. aastast elektroonika uurimisrühma juht Camdenis (New Jersey) ja hiljem Princetonis. 1932. aastal hakati Empire State Buildingule paigaldatud televisiooniantenni kaudu edastama televisoooniprogramme.

1933. aastal NSV Liidu esindajate kutsel tegi reis NSV Liitu, kus kohtus oma sugulastega, kuid nende soovitusel ei jäänud NSV Liitu elama, vaid lahkus USA-sse.

Aastal 1954 sai ta firma auasepresidendiks.

1950ndatel ja 1960ndatel keskendus ta meditsiinitehnikale. Aastatel 1954–1962 oli ta Rockefelleri Meditsiiniuuringute Instituudi (Rockefeller Institute for Medical Research) meditsiinielektroonika keskuse direktor.

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vladimir Zworykin valiti 1948. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]