Vassili II

Allikas: Vikipeedia

Vassili II Pime (Василий II Васильевич Тёмный 10. märts 141527. märts 1462) oli Moskva suurvürstiriigi suurvürst.

Tema isa oli suurvürst Vassili I, ema Leedu Sofia aga Leedu suurvürsti Vytautas Suure tütar. Tänu sellele olid tema suhted Leeduga äärmiselt head. Kuid Vytautase surma järel 1430. aastal puhkes Moskvas võimuvõitlus ning mõneks ajaks haaras trooni enda kätte Vassili onu Galitši vürst Juri Dmitrijevitš, kes aga 1434 suri. Järgmisel aastal õnnestus Vassilil, Juri poja Dmitri Šemjaka abil oma võim Moskvas taastada, troonil olnud teine Juri poeg Vassili Jurjevitš hukati. Teda tavaliselt ametlikult Moskva troonil olnuks ei loeta, mistõttu Ivan III poega nimetatakse enamasti Vassili III-ks, mõnikord aga siiski ka Vassili IV-ks.

1445. aastal kukutas Galitši vürst Dmitri Šemjaka Vassili ning saatis ta Uglitšisse maapakku, lisaks lasi ta ka pimedaks torgata. Kuid Vassili toetajaskond oli küllaltki tugev ning 1447. aastaks õnnestus tal troon tagasi saada. 1453. aastal võitis ta Dmitrit lõplikult ning lasi ta mürgitada. Nii õnnestus Vassilil enda liinile troon kindlustada ning tema pojal Ivan III-l enam sisevõitlustega tegeleda ei tulnud.

Vassili II suutis oma poliitikaga saavutada ka Pihkva, Vjatka ning Novgorodi sõltuvuse temast, kuid see ei kujunenud veel otseseks ülemvõimuks.

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vassili isa oli Moskva suurvürst Vassili I ja ema Sofia, Leedu suurvürsti Vytautas Suure tütar.

Vassili II oli abielus Maria Jaroslavnaga Borovskist (–1485), kes oli Malojaroslavetsi vürsti Jaroslav Vladimirovitši ja Maria Fjodorovna Koškina tütar.

Vassili II järglased:


Eelnev:
Vassili I
Moskva suurvürst
14251433
Järgnev:
Juri Dmitrijevitš
Eelnev:
Vassili Jurjevitš
Moskva suurvürst
14351445
Järgnev:
Dmitri Šemjaka
Eelnev:
Dmitri Šemjaka
Moskva suurvürst
14471462
Järgnev:
Ivan III