Vasco da Gama

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on Portugali meresõitjast; fregati kohta vaata artiklit Vasco da Gama (F330), teiste tähenduste kohta artiklit Vasco da Gama (täpsustus)

Vasco da Gama

Vasco da Gama, esimene Vidigueira krahv (1460 või 1469 – 24. detsember 1524 Kochi, India) oli Portugali meresõitja ja maadeavastaja, kes on tuntud kui esimene eurooplane, kes Euroopast Indiasse purjetas. Esimest korda jõudis ta Indiasse 20. mail 1498.Da Gama oli üks kõige kuulsamatest maadeavastajatest suurte maadeavastuste ajal, olles esimene eurooplane, kes jõudis Indiasse mööda merd. See oli suur tähtis avastusretk,sest Portugali rahvas, ega ka ülejäänud rahvas ei pidanu enam rändama mööda Vahemerd ega ohtlikku Araabiat, vaid said rännata ainult mööda merd ümber Aafrika.

Vasco da Gama esimene retk Indiasse[muuda | redigeeri lähteteksti]

8. juulil, aastal 1497 asus Vasco da Gama teele 4 laeva ja 170 inimese suuruse meeskonnaga teele Lissabonist, Portugalist. Maa, mis läbiti ümber Aafrika Indiasse ning tagasi tulles, oli pikem kui maa, mida läbida ümber ekvaatori ringi tehes. Ei ole teada, mitu inimest oli iga laeva meeskonnas, kuid umbes 55 inimest jõudis retkelt tagasi ning kaks laeva läks kaduma.

Vasco da Gama jõudis Indiasse, Calicuti, 20. mail  1498. Da Gama tõi Calicuti kuningale kingitusi, kuid need jätsid kuninga külmaks. Kuninga kaasvalitsejad mõtlesid, et miks ei toonud da Gama kulda ega hõbedat ning arvasid, et da Gama on vaid tühine piraat. Vasco da Gama oli selle tõttu ärritunud ning võttis Indiast kaasa endaga India kalamehi, vürtse jm. Da Gama pidas ekspeditsiooni hästi kordaläinuks, sest saadud kaup oli kuus korda väärtuslikum kui raha, mis läks ekspeditsiooni kuludeks.

Da Gama lahkus Indiast 29. augustil 1498. Suure kojusõitmistahtmise tõttu ignoreeris ta kohalikku teadmist mussoonide kohta, mis tekitasid torme merel. India ookeanist jõuti alles välja 3. oktoober 1498, sest seisti mõnda aeg ankrus Anjediva saarel. Indiasse minnes võttis ookeani ületamine aega 23 päeva, aga mussoonide tõttu võttis tagasi tulles ületamine aega 132 päeva. 

Vasco da Gama jõudis tagasi Portugali, Lissaboni, 29. august aastal 1499. Da Gamat võeti vastu nagu kangelast, tema jaoks tehti erinevaid festivale ja muud sellist.