Vanasadam

Allikas: Vikipeedia

Vanasadam (sadama kood: EE VAN) on ASi Tallinna Sadam koosseisu kuuluv sadam Tallinnas.

Vaade Vanasadamale, 2011. aasta

Sadama geograafilised koordinaadid on 59° 27′ 0″ N, 24° 46′ 0″ Ekoordinaadid: 59° 27′ 0″ N, 24° 46′ 0″ E.

Sadama territoorium hõlmab 542 000 m2 maa-ala ja 759 000 m2 veeala.

Sadamas on 21 kaid üldpikkusega 3 396 m. Suurim sügavus kai ääres on 10,7 m.

Suurim võimalik laev: pikkus 230 / 160 / 300 m, laius 30,0 / 25,0 / 40,0 m, süvis 10%T.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tallinna Vanasadam, 1921. aastal, vaade Tallinna lahelt
Admiral Senjavin Tallinna sadamas

Tallinn kui soodne sadamakoht oli tuntud juba 10. sajandil. Esimesi tunnistusi meresõitjaist on pärit kogunisti 7. sajandist e.Kr. Tallinna sadam, praegune Vanasadam on üks neid iidseid sildumiskohti, mille ajalugu saab aastatuhandetega mõõta. Loe Tallinna sadama ajaloost pikemalt SIIT.

Sadam on varem olnud Tallinna vanalinnale lähemal, keskaegsetel gravüüridel võib näha laevu peaaegu Suure Rannavärava ees. Vanim sadamakai on endine Kaupmehe sild, praegune 12. kai. See on ka tänapäevase reisisadama vanim osa, sest ainus Tallinnast lähtuv rahvusvahelise liini reisilaev Georg Ots sildus selle kai ääres juba 1980ndail aastail.

1990. aastal võeti parvlaeva Tallink jaoks kasutusele 13. kai ja Nord Estonia jaoks 9. kai. Laevaliinide hulga suurenedes taandus 1990. aastatel üksikute kaide haaval kaubavedu reisijaveo ees, kuni ainsaks kaubaveoks jäi veoautode ja treilerite vedu parvlaevadel. Sadama laiendamisel järjest suuremate laevade vastuvõtuks on kinni aetud kanalid ning lammutatud sadama akvatooriumis olnud muulid. Kasutusele võeti ka endise Tallinna Laevaremonditehase veeala Admiraliteedi bassein.

Tänapäev[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tänapäeval on Vanasadam kohandatud üksnes reisilaevade vastuvõtuks. Sadamas on 4 reisiterminali, neid kaidega ühendavad koridorid ning veeremlasti vastuvõtuks kairambid. Reisterminalid on tähistatud valmimise järjekorras tähtedega.

Vanasadamast lähtuvad Tallinki, Eckerö Line´i ja Viking Line´i parv- ja ro-ro-laevad Helsingisse ning Tallinki parvlaevad Stockholmi.

Ristluslaevade järjest suurenev arv tekitas suvekuudel raskusi kõigi laevade mahutamisega kaide äärde, mistõttu ehitati eraldi kruisilaevade kai väljaspool loodemuuli.

Pärast kiirlaevafirma Nordic Jetline tegevuse lõppu 2008. aastal jäi kasutuseta Admiraliteedi basseini ääres olev C-terminal ning liiklus basseinis jäi harvaks. Terminali ehitati Tallinna Jahtklubi ruumid ning ujuvkaide abil loodi 2010. aastal 60 kaikohta väikelaevadele. Vanasadama Jahisadam toimib väikelaeva- ja külalissadamana.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]