Val-d'Isère

Allikas: Vikipeedia

Val-d'Isère on vald Prantsusmaal Rhône-Alpesi piirkonnas Savoia departemangus. Val-d'Isère on tuntud talispordikeskusena. Valla pindala on 94,39 km² ja elanike arv 1632 (1999). Elanike tihedus on 17 inimest/km². Valla madalam kõrgus on 1785 m ja kõrgeim 3300 m.

Geograafiline asend[muuda | redigeeri lähteteksti]

Val d'Isère

.

Val d'Isère asub Alpides Savoie ajaloolises vallas. See on üks Euroopa tuntuimaid mäesuusatamiskesuseid. Val d'Isère moodustab koos naabervalla Tignesiga ühtse koostöökeskuse, mida tuntakse Espace Killy nime all. Seal on kokku 131 erinevat laskumisrada, millede kogupikkus on 300 km. Küsimus ei ole kindlasti Euroopa suurimast laskumisradade kilomeetrimäärast, kuid see asub kõrgemal merepinnast kui teised ja pakub kindla lume olemasolu talvel ja lume kogus on parimaid.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Esimese maailmasõja järel Val d'Isère küla oli vaid mõne majapidamise suurune ja selle elanikud tegelesid põllumajandusega. Küla asub kolme oru ristumiskohas ja põllumaa võimaldas pidevalt kasvatada head ja kvaliteetset toodangut. Siis ei peetud lund äriliste eesmärkide võimaliku ärakasutamisena. Ala elanikud elasid oma igapäevast ja karmi elu.

Siiski 1920-aastate alguses piirkonna mõned asukad üritasid tuua igapäevaellu muutusi ja hakkasid looma küla, mis oleks valmis pakkuma sportimisvõimalusi. Vähehaaval väikesest külast kasvas välja märkimisväärne talispordikeskus, kus tänapäeval on ligi 50 erinevat mäetõstukit ja -lifti. See pakub sportimisvõimalusi nii mäesuusatajatele kui ka murdmaasuusatajatele.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

45.456.98333333