Vaksali (Tartu)

Allikas: Vikipeedia
Vaksali linnaosa asukoht Tartus.
Päevinäinud raudteejaama veetorni on näha kaugele.

Vaksali linnaosa asub Tartus. Linnaosa piirideks on Näituse tänavKastani tänavRiia tänavFilosoofi tänavVõru tänav – sadama raudtee – Tartu–Valga raudtee. Vaksali linnaosa piirneb Tähtvere, Kesklinna, Karlova, Ropka, Tammelinna ja Veeriku linnaosadega.

Linnaosa pindala on 76 ha ja elanike arv 1. jaanuaril 2012. aastal oli rahvastikuregistri andmeil 3202. Rahvastikutiheduselt (4218 in/km²) on see linnaosa teisel kohal Annelinna järel.

Linnaosa on oma nime saanud vaksali ehk Tartu raudteejaama järgi. Üheks piiriks ongi linna läbiv raudtee. Vaksali ees on kolmnurkne Vaksali park, kus on graniitskulptuur Karu ja lastekaitsepäeval 2012 avatud laste mänguväljak.

Vaksali linnaosas on Miina Härma gümnaasium, puudub aga lasteaed. Kooli ees on Miina Härma monument (Juta Eskel, 1984). Tiigi ja Kastani tänava nurgal paikneb Tartu Lastekunstikool. Tiigi 78/80 on Tartu ülikooli ajaloolised hooned, Näituse 21 õigusteaduskonna õppehoone Iuridicum. Kastani 1 hoones tegutseb Tartu Saksa Kultuuri Instituut.

Riigiasutustest asub linnaosas Lõuna-Eesti Päästekeskus aadressil Vanemuise 64, Eesti Töötukassa Tartumaa osakond Vaksali 17a ja Põllumajandusamet Kooli 13. Viimase kõrval on Mart Saare monument (Aime Kuulbusch-Mölder, 1982).

Eesti Üliõpilaste Seltsi maja J. Tõnissoni 1 ees on Soome Vabariigi ja Nõukogude Venemaa rahulepingu mälestusmärk (A. Seppet, 1990).

Vaksali tänavas asub kaks nõustamiskeskust: majas 14 nõustamis- ja kriisiabikeskus ning majas 17 noorte nõustamiskeskus. Viimases on teisigi tervishoiuasutusi, esimeses aga linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna piirkonnakeskus.

Majutust pakuvad Vaksali linnaosas mitu hostelit, kodumajutust ja külalistemaja.

Vaksali linnaosa tänavad[muuda | redigeeri lähteteksti]

58.37741826.70845