Tsütoskelett

Allikas: Vikipeedia
Eukarüootsete rakkude tsütoskeletid. Aktiinifilamendid on tähistatud punasega, mikrotuubulid rohelisega ja rakkude tuumad sinise värviga

Tsütoskelett ehk rakuskelett on valgulistest fiibritest koosnev võrgustik raku tsütoplasmas, mille otstarve on hoida rakuorganellide paigutust, säilitada raku kuju ning võimaldada raku ning rakujätkete liikumist [1].

Tsütoskelett koosneb kolme tüüpi fiibritest: mikrofilamentidest ehk aktiinfilamentidest (läbimõõt 6–7 nm), intermediaarfilamentidest (läbimõõt 8–10 nm) ning mikrotuubulitest (läbimõõt 15–20 nm) [2]. Tsütoskeleti mõiste võttis kasutusele Paul Wintrebert aastal 1931. Rakuskelett on dünaamiline struktuur, mille erinevad osad on pidevas muutuses.

Tsütoskeletil on raku füsioloogias mitmeid erinevaid funktsioone. Rakuskelett annab rakule kuju ning võimaldab vastu panna füüsilisele deformatsioonile. Läbi interaktsiooni rakuvälise sidekoega võimaldab rakuskelett stabiliseerida kudesid. Tsütoskelett moodustab rakusisese maatriksi, mis on oluline rakusisesel signaaliülekandel ning rakusisese transpordi organiseerimisel. Sellele lisaks täidab tsütoskelett veel mitmeid rolle rakütsüklis sealhulgas kromosoomide eraldumist mitoosis ja meioosis ning tsütokineesi (emaraku tsütoplasma eraldamine kaheks tütarrakuks). Tsütoskeletil on ka mitmeid erirolle kindlates rakutüüpides: lihasrakkudes näiteks võimaldavad aktiinfilamendid läbi oma interaktsiooni müosiiniga vahendada lihasraku kontraktsiooni. Rakuskelett võimaldab ka rakkudel oma keskkonnas liikuda läbi eriotstarbeliste strukutuuride moodustamise, nagu lamellopoodid, podosoomid või viburid.

Eukarüootide tsütoskelett[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eukarüootsetes rakkudes on kolme erinevat tüüpi tsütoskeleti komponente: aktiinist koosnevad mikrofilamendid, ligi 70 erinevast valgust moodustuvad intermediaarsed filamendid ning tubuliinist koosnevad mikrotuubulid.

Mikrofilamendid ehk aktiinfilamendid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aktiinfilamendid on G-aktiini valgu polümeriseerumisel moodustunud lineaarsed filamendid. Aktiinfilamendid on polaarsed, kus uued G-aktiini subühikud lisanduvad pluss (+) poolusel. Aktiinfilamentide pikenemine polümeriseerumisel võimaldab deformeerida rakumembraani ning seeläbi vahendada jätkete moodustumist ning raku liikumist. Aktiinfilamentidega interakteeruvad mitmed valgud. Näiteks müosiin liigub mööda polaarseid aktiinifilamente vahendades rakusisest transporti või raku kontraktsiooni lihasrakkudes.

Intermediaarfilamendid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Intermediaarsed filamendid on keskmiselt 10 nm läbimõõduga fiibrid. Erinevalt aktiinfilamentidest ning mikrotuubulitest on intermediaarsed filamendid palju stabiilsemad ning oma koostiselt palju heterogeensemad. Intermediaarsed filamendid võivad koosneda näitkes vimentiinist, keratiinist, laminiinist jne. Intermediaarsed filamendid on olulised raku kuju säilitamisel ning mängivad tähtsat rolli rakk-rakk ning rakk-rakuväline maatriks liiduste moodustumisel.

Miktrotuubulid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mikrotuubulid koosnevad polümeriseerunud alfa- ja beta-tubuliinist moodustunud protofilamentidest. Mikrotuubulid on 23 nm läbimõõduga õõnsad silindrid, mis reeglina moodustuvad 13 protofilamendist. Nad on sarnaselt aktiinfilamentidele polaarse ehitusega. Rakus täidavad mikrotuubulid mitmeid funktsioone, sealhulgas rakusisene transport (läbi oma interaktsiooni düneiinide ja kinesiinidega), raku liikumine ning rakkude ja kromosoomide jagunemine mitoosis ja meioosis. Tsentrosoom on mikrotuubulite tsütoskeletti koordineeriv organell.

Prokarüootide tsütoskelett[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuigi algselt arvati, et tsütoskelett esineb ainult eukarüootsetel rakkudel, siis tänapäeval on tuvastatud eukarüootide rakuskeleti valkude homolooge ka mitmetel prokarüootidel[3].

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. "Meditsiinisõnastik" 641:2004.
  2. Alberts, Bruce; et al. (2008). Molecular Biology of the Cell (väljaanne 5th ). New York: Garland Science. ISBN 978-0-8153-4105-5. 
  3. Shih YL, Rothfield L (2006). "The bacterial cytoskeleton". Microbiol. Mol. Biol. Rev. 70 (3): 729–54. doi:10.1128/MMBR.00017-06. PMC 1594594. PMID 16959967.