Telling

Allikas: Vikipeedia

Telling on ajutine abikonstruktsioon, mida kasutatakse hoonete ehitamisel ja remonditöödel inimeste ning ehitusmaterjalide kandmiseks. Tänapäeval koosnevad tellingud enamasti metalltorudest, ent kasutakse ka teisi materjale, näiteks puitu või bambust.

Nõuded[muuda | redigeeri lähteteksti]

Töötelling peab tagama ohutu, ent ligipääsetava töökeskkonna. Nende käsitlemist ning töökindlusele seatud nõuded on kehtestatud Euroopa Standardis BS EN 12811-1. Tingimused kätkevad nii stabiilsuse tagamiseks hoone külge kinnitatud tellingutele kui ka muudele tellingutele seatud nõudeid. Nõuded sõltuvad ka tellingute materjalist.

Ülesehitus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tellingute põhikomponendid on torud, kinnitustarvikud ning lauad. Tellingutele raamid, turvapiirded ning jäigastusdiagonaalid on valmistatud terasest, alumiiniumist või komposiitmaterjalist torudest. Töölava on tavaliselt puidust, ent kasutatakse ka alumiiniumi või terast. Tellingute moodulid ühendatakse omavahel muhvidega ning ankurdatakse hoone külge. Tagamaks koormuse ühtlast jagunemist, on hea vundament hädavajalik. Betoonil ning muul sama tugeval pinnal ei pea alusplaate kasutama, ent seda soovitatakse siiski teha. Nende suurus ning mass sõltuvad aluspinnase kõvadusest ning tellingute massist.