Tallinna Linnahall

Allikas: Vikipeedia
Vaade Linnahallile merelt

Tallinna Linnahall on Tallinnas asuv 4200-kohalise vaatesaali, jäähalli ja kohvikute ning teiste ruumidega olev ehitis. Algne nimetus oli hoonel V. I. Lenini nimeline kultuuri- ja spordipalee.

Hoone arhitektid olid RPI "Eesti Tööstusprojekti" Raine Karp ja Riina Altmäe. Linnahall valmis Moskva 1980. aasta suveolümpiamängudeks, ehitajaks Tallinna Ehitustrust. Hoone rajamisel oli eesmärgiks säilitada merelt avanev vaade Vanalinna siluetile. Kuna hoone rajamise ajal ei saanud kaotada sadamasse viivat raudteeharu, toimib hoone ka raudteesillana jalakäijatele. Hoone suletus ja muruga kaldpindadeks maskeeritud seinad tekitavad seose lähedal asuvate Rootsi-aegsete bastionidega. Tallinna Linnahall pälvis biennaali Interarh-83 Grand Prix’ ja Rahvusvahelise Arhitektide Liidu presidendi kuldmedali ja preemia ning 1984. aastal NSV Liidu riikliku preemia, mistõttu arvati linnahall ka muinsuskaitseobjektide nimekirja.

Linnahall oli ainus nõukogude perioodil kerkinud mereäärne avalik objekt. Seetõttu omab Linnahall nii kultuurilist kui linnaruumilist tähtsust. Hiljem on Tallinna Linnavalitsus teinud katseid Linnahalli tema soodsa asukoha tõttu mitmeid korda maha müüa ja/või lammutada.

Linnahalli haldab Tallinna Linnahalli Aktsiaselts. Tallinna linnahalli kinnistu kuulub Tallinna linnale, vastav kanne tehti kinnistusraamatusse 21. juulil 2003. Linnahalli kompleks tunnistati kultuuriministri 18. augusti 1997 määrusega nr 55 kultuurimälestiseks, on muinsuskaitseseaduse § 27 lg 2 kohaselt kinnistu võõrandamise korral selle ostueesõigus Eesti Vabariigil.

Linnahalli ümberehitamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

16. aprillil 2009. aastal kinnital Tallinna Linnavolikogu otsuse, et Tallinna linn Linnahalli omanikuna annab Tallinn Entertainment LLCle, mille asukoht on New Castle Delaware USAs, (esindaja Ronald S. Lauder), õiguse kasutada Tallinnas Linnahalli all ja ümbruses asuvaid kinnistuid aadressidel: Mere puiestee 20, Mere pst 20C, Mere pst 20d, Mere pst 20E, Logi tn 7, Logi tänav 9, Mere pst 18, Mere pst 20B ja Logi tänav lõik T‑2, selleks et neil renoveerida olemasolevaid ehitisi ja rajada uusi. USAs asuv ettevõte tegutseb 99 aastat kestva hoonestusõiguse seadmise lepingu alusel.

Esimeses etapis ehitatakse ümber Linnahall. Kontserdisaal renoveeritakse selleks, et seal saaks kontserte korraldada. Aadressidele Logi 7, Logi 9 ja Logi tänav T‑2 ehitatakse hotell, mis ühendatakse ehituslikult Linnahalli hoonega. Rajatakse konverentsikeskus, parkimiskohad, rannapromenaad, sadam. Volikogu otsuses on kinnitatud maksimumtasud, mis on esimeses osas 40 miljonit Eesti krooni ja alates viiendast kuni 99 aastani 10 miljonit Eesti krooni aastas. Miinimumtasu otsuses ei ole. Jäähalli renoveerimist otsuses manititud ei ole.[1]

Tallinna Linnahalli Aktsiaseltsi nõukogu esimehe Kaia Jäppineni eestvedamisel toimus 28. oktoobril 2009 nõupidamine, kus otsustati erinevate kommunaalmaksude ja koondamishüvituste maksmine. Aktsiaselts sulgeb renoveerimise eesmärgil alates 1. jaanuarist 2010 kontserdihalli ning jätkab tegevust linnahalli ruumide üürileandjana[2]

Linnahalli viimasteks külalisteks 27. detsembril 2009 oli rahvas, kes tähistas Looduse Omnibussi 1000. loodusretke ja Eesti looduskaitse 100. sünnipäeva. [3].

2010. aasta augustis avaldati ajakirjanduses andmed, mille kohalselt oli Ungari õiguskaitseorganitel kava ülekuulata Ronald S. Lauder, seoses tema eelneva majandustegevusega, kuna Ungaris Sukoró linnas asuv maa, mille peale Lauderi kasiinot planeeritakse, erastati eelmise valitsuse ajal illegaalselt, põhjustades riigile suure kahju,[4]

Galerii[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Tallinna Linnavolikogu otsus nr 80 Tallinna linna omandis olevaid Mere pst 20, Mere pst 20C, Mere pst 20d, Mere pst 20E, Logi tn 7, Logi tn 9, Mere pst 18, Mere pst 20B ja Logi tänav lõik T 2 kinnistuid puudutava kokkuleppe põhitingimuste projekti heakskiitmine ja volituse andmine Taavi Aasale.
  2. Tallinna Linnavalitsuse istungi protokoll.
  3. Tallinna Linnahall sulges renoveerimise ootuses uksed ERR. 27. detsember 2009
  4. Linnahalli arendaja seotud Ungaris kahtlase kasiinoprojektiga, www.e24.ee, 27.08.2010

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]