Tabla

Allikas: Vikipeedia
Prop. Tabla.jpg

Tabla on populaarne India löökpill membranofonide perekonnast.

Pill sarnaneb bongoga. Seda kasutatakse Hindustani klassikalises muusikas ja India popmuusikas. Termin tabla tuleneb Araabia sõnast tabl, mis tähendab trummi. Mängutehnika hõlmab sõrmede ja peopesade erinevaid konfiguratsioone, et luua mitmekülgseid helisid. Rannet kasutatakse surve avaldamiseks või liikumiseks teisel trummile, nii et see võimaldaks helikõrguse muutumist madalamaks.

Ehitus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Instrument koosneb kahest käsitrummist, mis on erinevate suuruste ja tämbritega. Mõlema trummi nahad on valmistatud kitsenahast. Nahad kinnitatakse ja pingutatakse kitse- või kaamelinahast tehtud nööridega, mida reguleeritakse gatta nimeliste puukiilude abil. Häälestamine toimub spetsiaalse haamrikese abil.

Mõlema trumminaha peal on tärklisest valmistatud must shāī (ka gāb), mille kuju mõjutab trumminaha vibratsioonist tekkivaid helisid ning annab tablale tema iseloomuliku heli. Shāīn kvaliteedist oleneb iga individuaalse pilli hind.

Dāyāñ

Väiksem trumm, dāyāñ, reeglina valmistatud alt ahenevast poolenisti tühjaks õõnestatud tiigi- või roosipuupakust. Dāyāñ vibreerib kindlal helikõrgusel. Dāyāñi teised nimetused on dāhina, siddha ja chattū.

Bāyāñ

Suurem trumm kannab nime bāyāñ. Kasutatakse ka nimesid dagga, duggī ja dhāmā. Bāyāñ on valmistatud reeglina messingist, kuigi kasutatakse ka odavamaid materjale nagu alumiinium ja teras. Ka vask on hinnatud kui tihti liiga kallis materjal. Vanemad bāyāñid võiva olla ka puust. Bengali piirkonnas esineb ka savist bāyāñ-trumme.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tabla sünnimaaks on India, instrumendi täpne sünnilugu on tuliste arutelude teemaks. Rebecca Stewart on oletanud, et tõenäoliselt saadi pill olemasolevate trummide – pakhhawaj, mridangam, dholhak ja naqareh – koosmõjul. Tabla repertuaaris, ehituses ja mängutehnikas on sarnasusi eelnimetatutega. Võimalikuks tabla leiutajaks peetakse 13. sajandi India luuletajat Amir Kushraut. Ta lahutas mridangami ja pakhawaj kaheks.

Tabla ehitus, mis meenutab Lääne savitrumme ja timpane, üldiselt toetab seisukohta, et tabla on hilisem leiutis. Esimene tõestatav tabla trummide mängja oli Ustad Suddhar Khan Delfist.