South Park

Allikas: Vikipeedia
South Park
Žanr joonisfilm, komöödia, must huumor, satiir
Produtsent Trey Parker
Matt Stone
Anne Garefino
Peaosades Trey Parker
Matt Stone
Mary Kay Bergman (1997–1999)
Isaac Hayes (1997–2006)
Eliza Schneider (2000–2003)
Mona Marshall (2000–)
April Stewart (2004–)
Riik Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Telekanal Comedy Central
Hooaegu 15
Jagusid 213
Jao kestus ligikaudu 22 minutit
Eesti kanal TV6
Tunnusmuusika
Esitaja Primus

"South Park" on joonissari, mille peategelasteks on neli poissi, kes elavad Ameerika Ühendriikides Colorados, väikses linnas nimega South Park. Peategelased Stan, Cartman, Kyle ja Kenny on ropu suuga ja käivad neljandas klassis. Poisid on kõik üheksa-aastased. Sarja loojad on Trey Parker ja Matt Stone. Sari on jooksnud kanalil Comedy Central alates 1997. aastast. Multifilmisari on tuntud peamiselt parodeerimise ja popkultuuri käsitlemise pärast.

Alates sarja esimest episoodist 13. augustil 1997. aastal on loodud 213 episoodi 15 hooaja jooksul. Hiljutistel aastatel on iga hooaeg välja ilmunud kahes osas, üks pool kevadel ja teine sügisel.

Originaalid[muuda | redigeeri lähteteksti]

South Park algas, kui Trey Parker ja Matt Stone olid õpilased Colorado Ülikoolis. Nad kohtusid teineteisega filmiklassis, kus nad tegid esimese lühikese animaklipi nimega Jesus vs. Frosty. Algeliselt tehtud klipp sisaldas South Parki peategelaste prototüüpe, kuid ainuke erinevus oli, et tegelast, kes nägi välja nagu Cartman, kutsuti Kennyks, tegelane, kes nägi välja nagu õige South Parki Kenny jäi klipis nimeta. Klipis pani teine nimeta jäänud karakter, kes meenutas kõige rohkem Kyle-i, lumememmele pähe võlutoimega mütsi, mis lumememme ellu äratas.

1995. aastal palus kanali FOX juhataja Brian Graden peale lühikese animaklipi Jesus vs. Frosty, nägemist teha Parkeril ja Stoneil lühike animaklipp, mida saaks saata video-jõulukaardina oma sõpradele. Klipi nimeks sai Jesus vs. Santa, mis oli tehtud materjalidest, mis meenutasid rohkem juba tänapäevasemate episoodide stiili. Klipis kaklesid Jeesus ja jõuluvana küsimuse üle, kummal on õigus — kas jõule tähistatakse kinkide pärast või Jeesuse sünni pärast? Klipp oli ka hilisemas South Parki osas nimega "A Very Crappy Christmas" kus Stan, Kyle, Kenny, Cartman ja Mr. Hankey "päästsid" linna jõulud. Lühike animaklipp Jesus vs. Santa viis sarja ka episoodideni. Kõigepealt proovis FOX saada sarja enda kanalile, kuid hiljem hakkas see siiski ilmuma kanalil Comedy Central. 13. augustil 1997 esitleti Comedy Centralis multifilmisarja South Park, esitluse ajal näidati ka South Parki esimest osa nimega "Cartman Gets An Anal Probe".

Areng[muuda | redigeeri lähteteksti]

South Parki varajased episoodid olid peamiselt šokisuunitlusega ning sisaldasid rohkem karmi huumorit kui hilisemad osad. Taolist huumorit on kasutatud ka hilisemates osades nagu näiteks episood "The Jeffersons", kus South Parki külastab Michael Jackson või "The Passion Of The Jew", kus poisid näevad filmi The Passion Of The Christ. Samuti näiteks osas nimega "Goobacks", kus South Parki elanikud kaotavad oma töökohad tulevikust saabuvate immigrantide pärast.

Avaldamata versiooni osast "Cartman Gets An Anal Probe" valmistati kolm kuud ning selle tegemisel kasutati ehituspaberit. Hilisemad osad erinevad esimestest oluliselt, kuna nende tootmisel on kasutatud arvutitarkvara. Algul kasutasid South Parki tegijad PowerAnimatorit, nüüd aga Mayat.

Stone ja Parker võrdlesid tarkvara kasutamist South Parkis liivalossi ehitamisega buldooseriga. Kuid arvutiprogrammide kasutamine kiirendas ka sarja osade valmimist, näiteks 17. detsembril 2003 ilmunud osa "It's Christmas Time In Canada" annab pildi Saddam Husseini kinni võtmisest, kolm päeva enne osa eetrisseandmist saigi USA armee Husseini kätte. Järjekordne näite kiirest tootmisest on episood "Trapper Keeper", mis ilmus täpselt kaheksa päeva pärast 2000. aasta USA presidendivalimisi. Tolles osas valisid presidenti lasteaialapsed. Üks lastest, nimega Flora, ei osanud kahe kandidaadi vahel valida. See on viide Florida osariigile tegelikel presidendivalimistel. Seni lühima valmimisajaga osa "AWESOM-O" tootmine kestis vaid kolm päeva.

Aastal 2002 läks eetrisse episood "Free Hat". Kui South Parki peategelased olid saates nimega Nightline, ütles Kyle, et filmi E.T. muutmine oleks sama hea kui muuta filmi The Raiders Of The Lost Ark, South Parki Steven Spielberg ja George Lucas muutsid see järel filmi Indiana Jones. Varsti pärast seda, kui osa "Free Hat"" eetrisse läks, teatasid päris Spielberg ja Lucas, et filmi The Raiders Of The Lost Ark ei muudeta DVD väljalaske pärast. Parker ja Stone väitsid, et episoodi järel polnudki mingeid muutusi filmides kavas.

Tegelased[muuda | redigeeri lähteteksti]

Matt Stone ja Trey Parker on peamised osatäitjad meessoost tegelastele, naissoost karakteritele annavad hääle peamiselt April Stewart ja Mona Marhall. Teisi hääli teevad peamiselt Adrien Beard (Token) ja John Hansen (Mr. Slave).

Peamised tegelased[muuda | redigeeri lähteteksti]

Enne kuuendat hooaega oli peamisi tegelasi neli, kes kõik olid South Parki kooli õpilased. Neid kokku kutsuti lihtsalt "poisid" või siis inglise keeles "the boys". Kuuendal hooajal oli peamisi tegelasi viis:

Stanley "Stan" Marsh
Stan on poistest kõige normaalsem ja tavalisem. Ta mõtlemine on selge ja arusaadav. Ta üritab alati tulla välja loogiliste lahendustega rasketele olukordadele. Stan on tehtud ühe South Parki looja Trey Parker-i järgi. Stan on Kyle'i parim sõber.

Kyle Broflovski

Kyle on juut, ta on ka tihti skeptiline asjades, samuti on ta ka intelligentne. Ta vihkab Cartmani, kuna see on vastu tema religioonile ja kutsub tema ema roppude nimedega. Kyle on tehtud teise South Parki looja, Matt Stone-i järgi. Kyle ei lähe tavaliselt kaasa igasuguste moodidega nagu teised, Kyle on arvatavasti kõige heasüdamlikum poiss kambast. Ta vaatab alati asjad enne üle kui nendega kaasa läheb.
Eric Theodore Cartman
Cartman on katoliiklane, tihti on ta vägivaldne, agressiivne, egoistlik, rassistlik, juudivihkaja ja julm.
Cartman solvab teisi tihti ilma põhjuseta, ta sõimab Kyle'i, sest too on juut ja hüüab Stani argpüksiks, sest tollele meeldib tüdruk nimega Wendy. Ta tahab tihti ka käes hoida tugevat võimu, seega on ta riietunud ja käitunud kolm kord nagu Hitler. Cartmani teiseks vihaks peale juutide on hipid. Episoodis "Die, Hippie, Die!" oli just tema see, kes hoidis hipisid kinni ega lasknud neid linna peale. Kuna Cartman solvab teisi kambast kutsutakse teda hüüdnimega "fatass" (paksmagu), eriti hüüab taolise nimega teda Kyle. Varasetemas osades vastas Cartman, et ta pole paks vaid lihtsalt suure kondiga.
Cartmani viha ja kasvatamatus on arvatavasti tingitud sellest, et tal pole olnud kunagi isa ja ema on ta ära hellitanud. South Parkis on pealegi tema ema tuntud kui "hoorana" kes on ka osalenud täiskasvanute filmides. Ema annab Cartmanile kõik, mida too tahab: toitu, mänguasju jne.
Kenneth "Kenny" McCormick
Kenny tuleb väga vaesest perest ja teised poisid ka narrivad teda selle pärast. Kenny teab peaaegu alati vastust, kui teised poisid küsivad midagi seksi kohta. Kenny jutust pole tihti hästi aru saada, kuna tema kapuuts varjab peaaegu kogu ta näo, vaid silmad on näha. Tema jutust saavad aru vaid Kyle, Stan ja Cartman.
Esimeses viies hooajas kannatas Kenny tõelise needuse all. Peaaegu igas episoodis sai ta kuidagi surma, vaid vähestes osades jäi ta ellu. Viienda hooaja lõpus suri Kenny lõplikult, Parker ja Stone ütlesid, et nad on sellest karakterist tüdinud ega viitsi mõelda uusi viise, kuidas Kennyt tappa.
Kuuendas hooajas, kui Kenny oli surnud, asendati tema koht esmalt Butters-iga ja siis Tweek-iga. Kuigi Kenny oli surnud, jäi ta populaarsus alles ja ühes episoodis arvas Cartman, et Kennyst alles jäänud tuhk on kakaopulber. Ta tegi endale kakaod, jõi selle ära ning see järel jäi Cartmani kehasse Kenny hing. Kenny tuli tagasi kuuenda hooaja viimases osas, jõulude ajal. Nüüdsest sureb Kenny maksimaalselt kaks korda hooaja jooksul ja nüüdsest on Kenny pigem rohkem "tavaline" poiss. Kui Kenny saab millegi/kellegi läbi surma, järgneb tavaliselt Stanilt karje: "Oh my God they killed Kenny!" peale seda ütleb tavaliselt Kyle: "You bastards!". Need kaks repliiki on saanud inimeste seas väga populaarseks.
Leopold "Butters" Stotch
Butters on naiivne, närviline, kergesti manipuleeritav ja tihti peale rõhu all, kuigi samal ajal jääb irooniliselt optimistlikuks ja mõnigi kord läbinägelikuks erinevates olukordades. Vanemad karistavad Buttersit tihti, kuigi ta pole midagi teinud. Stan, Kyle ja eriti Cartman kiusavad Buttersit väga tihti. Tragöödiale, et teda karistatakse ja narritakse lisab veel halba õnne see, et Buttersi sünnipäev on 11.septembril, terrorirünnakutega ühel päeval.
Kuuendal hooajal proovisid Stan, Kyle ja Cartman Buttersit kui uut sõpra Kenny asenduseks. Pärast mõnda episoodi teatasid teised poisid Buttersile, et tal ei lähe hästi ja et ta ei sobi nende sõbraks. Butters oli vihane, kuigi ta seda eriti välja ei näidanud ja hakkas tooma kaost nime all "Professor Kaos".

Pereliikmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

South Parkis on palju erinevaid peresid, kuid kuus peamist neist on Broflovskid, Marshid, Cartmanid, Stotchid, McCormickud ja Tweekid.

Teised linna elanikud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Paljud South Parki karakterid on liigitatud "teiste linnaelanikena" nagu näiteks linna ainus politseinik või South Parki Hiina restorani pidaja.

Kooli personal[muuda | redigeeri lähteteksti]

South Parki kool on peamine koht sarjas. Paljud tegelaskujud nagu Mrs. Garrison või Mr.Mackey töötavad seal. Ka paljud nüüdseks surnud karakterid töötasid koolis, näiteks Chef, Ms. Choksondik või Ms. Crabtree.

Mr./Mrs. Garrison: Mr.Garrison on peategelaste klassijuhataja. Mr. Garrison`i kujutatakse kui enesekeskse isikuna, keda ei huvita mitte keegi peale tema enda. Mr Garrison on korduvalt hädas oma seksuaalse orientatsiooni valimisega. Ta on teinud läbi mitu soovahetusoperatsiooni. Mr.Garrison on Rooma- Katoliiklane ja tihti teiste uskude suhtes ebatolerantne. Tema klassi õpilased pole nende enda sõnul Mr. Garrison`i juures mitte midagi õppinud. Mr.Garrison räägib klassis tihti hoopis enda eraelu probeleemidest ja ei pööra oma õpilastele absoluutselt tähelepanu. Mr.Garrison`i on korduvalt näidatud aga ka vapra ja sihikindla tegelasena, kes enda ja teiste huvisid vapralt kaitseb. Mr Garrisoni elukaaslane on teine homoseksuaal Mr. Slave, kellega ta üheksandal hooajal lahku läks. Mr. Garrisonil on tihti käe otsas ka käpiknukk, nimega Mr. Hat.

Mr. Mackey: Mr. Mackey on South Park`i kooli psühholoog. Tema jutus esineb tihti parasiitsõna "M`kay". Mr. Mackey on väikese kõhna keha ja tohutu suure peaga. Mr. Mackeyl on olnud armusuhe teise kooliõpetaja, Mrs. Choksondikuga. Veel on ta korra ilmunud ka fetish-pornofilmis koos Cartman`i emaga.

Chef: Chef on kooli kokk ja ilmselt peategelaste kõige suurem sõber. Chef (pärisnimi: Jarome McElroy) on tõeline naistemagnet. Maganud peaaegu iga naisega South Parki`s on ta linna peal väga tuntud. Chef lohutab peategelasi, kui neil on mõni probleem, alati toreda lauluga. Chef on ainus täiskasvanu, keda peategelased oma sõnul usaldada võivad. Üheksanda hooaja lõpus lahkus Chef ootamatult South Parkist, ajades isegi Eric Cartmani nutma. Kümnenda hooaja esimeses osas tuli Chef tagasi, kuid siis ilmnesid tel tõsised pedofiilia tunnused. Osa lõpus suri Chef ootamatult. Tegelikult, oli Chef`i häält peale lugenud näitlejal tekkinud tõsine tüli sarja tegijatega, tema usuliste tõekspidamiste pärast, ning ta oli lahkunud.

Mrs. Choksondik: Mrs. Choksondik oli peategelaste klassijuhataja neljanda klassi alguses, kuid pärast tema surma hooaja keskel, asus peategelasi õpetama jälle Mr. Garrison.

Principal Victoria: Victoria on South Park`i kooli direktor, kes tihti paistab silma oma otsustusvõimetusega.

Õpilased[muuda | redigeeri lähteteksti]

Peamised tegelaskujud animasarjas on lapsed. South Parki õpilaste vanus ulatub lasteaialastest kuuenda klassi õpilasteni.

Ajutised tegelased[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ajutised tegelased sarjas on ilmunud episoodides maksimaalselt kolm korda. Mõned tegelased, kes on vaid mõni kord ilmunud, on näiteks Towelie, Big Gay Al Jeesus ja Santa.

Vähetähtsad tegelased[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vähetähtsad tegelased on esinenud sarjas vaid korra. Mõned vähetähtsatest tegelastest on näiteks Lemmiwinks (hamster) või Crab People. Samuti võib vähetähtsate karakterite alla lugeda ka näiteks Mr. Jeffersoni (Michael Jackson).

Animatsiooni stiil[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ehituspaberit sarja tegemiseks kasutati vaid avaldamata versiooni, "Cartman Gets An Anal Probe" jaoks. Esimene episood oli paberist, sest Comedy Central soovis näidet saada ühest osast, et siis otsutada, kas võtta South Park oma kanalile. Nüüdsest tehakse South Parki arvutiprogrammidega, kuid karakterid näevad ikka samasugused välja, ainult et liikumine sarjas on parem ja efektid on paremad. Erilised efektid nagu tuli on asendatud samuti arvutiprogrammide tööga, millega näeb leek parem välja.

Karakterite tegemiseks kasutatakse programmi CorelDRAW kuid animatsioonide jaoks kasutatakse programmi Maya. Selliste programmidega valmivad episoodid väga kiiresti, vaid kuue päevaga. Siin kohal tuleks arvestada et ühe Simpsonite episoodi tegemiseks läheb aega kuus kuni kaheksa kuud.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislink[muuda | redigeeri lähteteksti]