Saksi-Coburgi ja Gotha dünastia

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Saksi-Coburg-Gotha dünastia)

Saksi-Coburgi ja Gotha dünastia (saksa Haus Sachsen-Coburg und Gotha, inglise House of Saxe-Coburg and Gotha) on dünastia Euroopas, mis valitses Saksi-Coburgi ja Gotha hertsogkonda 18261918, Belgiat alates 1830. aastast, Portugali 18531910, Bulgaariat 18871946 ning Suurbritanniat ja selle dominioone alates 1901. aastast.

Saksi-Coburgi ja Gotha hertsogid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Belgia kuningad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suurbritannia kuningad ja kuningannad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Esimese maailmasõja ajal loobus Briti kuningapere Saksa tiitlitest ja dünastia nimi muudeti inglisepärasemaks. 17. juulil 1917 teatas George V, et kõik Victoria meesliinis järeltulijad hakkavad kandma Windsori nime, mis valiti nii Windsori lossi kui ka linna järgi.

Alates kuninganna Elizabeth II abielust Prints Philipiga, kannavad nende järeltulijad ametlikult nime Windsor-Mountbatten.

Portugali kuningad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Portugali valitsejateks said Saksi-Coburgi ja Gotha dünastia liikmed, kui Ernst I nõbu abiellus Bragança dünastiast Portugali kuninganna Maria IIga. Tavaliselt loetakse ka viimaseid nelja Portugali kuningat Bragançadeks või Bragança-Wettiniteks (Saksi-Coburgi ja Gotha dünastia on Wettini dünastia üks haru).

Bulgaaria tsaarid[muuda | redigeeri lähteteksti]