Sakarias Jaan Leppik

Allikas: Vikipeedia

Sakarias Jaan Leppik (sünninimi Jaan Leppik; varem kasutas nime Jaan J. Leppik; õigeusupreestrina Sakarias Leppik; sündinud 24. juunil 1969 Valgas) on eesti õigeusu vaimulik, muusik, mõtleja, hingaja, meedia- ning ühiskonnategelane.

2011. aasta suvel lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pärimusmuusika eriala, mille järel alustas teenistust Värska ja Saatse õigeusupreestrina.

Õppinud varem EAÕK Püha Platoni seminaris ning EELK Usuteaduse Instituudis teoloogiat ja Tartu Ülikoolis bioloogiat. Lõpetanud Tõrva Keskkooli 1987. aastal ning samuti Tõrva Muusikakooli 1987. aastal, klaveri erialal.

Täiendanud ennast Aarhusi Ülikooli usunditekursustel, meediaõpinguil Kirikute Maailmanõukogus, politoloogiakursustel Konrad Adenaueri Fondis ja kreeka keele alal Ioannina Ülikoolis. Lõpetanud Kõrgemad Riigikaitsekursused aastal 2009.

Töötas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku diakonina ja peapiiskopi sekretärina. Aastal 2002 astus õigeusku.

Aastatel 1999–2003 oli ta IX Riigikogu liige. Pärast seda töötas Tallinna Linnateatris festivalijuhina ning uudisteagentuuris Baltic News Service toimetajana. Kuni 2011. aasta suveni juhtis Klassikaraadio hommikuprogrammi ning oli mitmete saadete autor.

On avaldanud artikleid Eesti suuremates ajakirjandusväljaannetes, olnud saatejuht mitmele saatesarjale nii raadios kui televisioonis. Olnud paljude rahvusvaheliste filmifestivalide oikumeeniliste žüriide liige ja Tallinna Linnateatri rahvusvahelise teatrifestivali "Talveöö Unenägu" juht aastal 2004. Üks Juudi Süvakultuuri Festivali Ariel kunstilistest juhtidest.

29. jaanuaril 2006 pühiseti ta õigeusupreestriks ja määrati teenima Hiiumaa kogudusi. Ühtlasi on ta Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ajakirja "Usk ja Elu" tegevtoimetaja.

Leppik on laulnud gregoriaani muusika ansamblis Vox Clamantis alates selle loomisest aastal 1996. Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Akadeemiline Orientaalseltsi, Hooliva Eesti Sihtasutuse nõukogu ning Uus Eesti MTÜ juhatuse liige.

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Abielus kultuuriantropoloog Marion Leppikuga.

Publikatsioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]