SHINee

Allikas: Vikipeedia
SHINee
SHINee Bangogkis SM Town Live kontserdil
SHINee Bangogkis SM Town Live kontserdil
Info
Päritolu Seoul, Lõuna-Korea
Stiil(id) R&B, pop
Plaadifirma(d) SM Entertainment (Lõuna-Korea)
EMI Music Japan (Jaapan)
Veebileht http://www.shinee.jp (Jaapan)
Koosseis
Onew
Jonghyun
Key
Minho
Taemin

SHINee (샤이니, hääldatud /ˈʃaɪniː/ "shiny") on 2008. aastal SM Entertainmenti loodud Lõuna-Korea R&B poistebänd. Debüüdi tegid nad 25. mail 2008 SBS Inkigayo laval oma reklaamsingliga "Noona Neomu Yeppeo (Replay)" "누난 너무 예뻐 (Replay)". Gruppi kuuluvad Onew, Jonghyun, Key, Minho ja Taemin.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

2008: Debüüt ja "The SHINee World"[muuda | redigeeri lähteteksti]

23. mail 2008 andis plaadifirma SM Entertainment välja grupi esimese minialbumi "Replay". Album oli 10. kohal Korea muusikaedetabelis, saavutades vahepeal 8. koha, müües 17 957 eksemplari 2008. aasta esimesel poolel.

7. juunil 2008 osales SHINee üritusel "Dream Concert" Sŏuli olümpiastaadionil koos teiste Lõuna-Korea lauljate ja gruppidega. Grupp võitis oma esimese auhinna – "Rookie of the Month" ("Kuu uustulnuk") "Cyworld Digital Music Awards" üritusel 22. juunil 2008. SHINee võttis osa SMTown Live '08 18. augustil 2008 Seouli olümpiastaadionil. 23. augustil 2008 osalesid nad MNet's 20's Choice Awards 2008 laval, võites "Hot New Star" ("Uus kuum artist") auhinna.

SHINee andis välja esimese täispika albumi "The Shinee World" 28. augustil 2008. Album läks 3. kohale, müües 30 000 eksemplari. Esimene singel albumil oli "Sanso Gateun Neo" (Love Like Oxygen), cover Martin Hoberg Hedegaardi laulust "Show the World". 18. septembril 2008 oli SHINee singel "Sanso Gateun Neo (Love Like Oxygen)" number 1 laul "M!Counttownil". Mõni päev hiljem pälvis SHINee auhinna "Mutizen" sama singli eest saates "SBS's Popular Songs".

SHINee osales 5. Aasia Laulu festivalil (5th Asia Song Festival), kus nad võitsid "Parima Uue Artisti" auhinna koos Jaapani tüdrukutegrupiga Berryz Kobo. 30. oktoobril 2008 võitsid nad auhinna, olles parimad stiiliikoonid. Samal päeval anti välja "The SHINee World" ümberpakendatud plaat pealkirjaga "A.Mi.Go.". Seal peal oli 3 uut lugu: "Forever or Never", remix laulust "Sa. Gye. Han (Love Should Go On)" (사.계.한) ja reklaamsingel "A.Mi.Go" (아.미.고). "A.Mi.Go" on lühendatud versioon Korea fraasist "Areumdaun Minyeorueljoahamyeon Gosaenghanda" (아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다) "Süda Valutab Kui Armud Kaunitari".

15. novembril 2008 võitis SHINee auhinna "Parim meessoost uustulnuk" 10. iga-aastasel "MNeti" KM Muusikafestivalil, lüües teisi uustulnukaid nagu U-KISS, 2PM, 2AM ja Mighty Mouth. 23. "Annual Golden Disk" Auhinnagaalal esinesid nad popurriiga lauludest "Noona Neomu Yeppeo (Replay)", "Sanso Gateun Neo (Love Like Oxygen)" ja "A.Mi.Go (Amigo)" ja võitsid auhinna YEPP parima uue albumi eest.

2009: "Juliette" ja 2009, Year of Us[muuda | redigeeri lähteteksti]

2009. aasta veebruari alguses võitis SHINee parima uustulnuka auhinna koos bändidega Davichi ja Mighty Mouth 18. Seoul Music Awards gaalal. Hiljem teatas SM Entertainment, et SHINee teeb comebacki uue minialbumiga Romeo 21. mail 2009. 18. mail anti välja esimene singel "Juliette" Hiljem teatati, et nende comeback hilineb Onewi vigastuse tõttu ning minialbumi väljaandmine lükkub edasi 25. maile 2009. SHINee andis lõpuks esimese kontserdi 5. juunil 2009 saates KBS's Music Bank, kus nad said esimese koha.

Grupp andis välja oma kolmanda minialbumi 2009, Year Of Us on 19. oktoobril 2009. SM Entertainment teatas, et see album toob välja grupi vokaalsed võimed ja demonstreerib nende unikaalseid omadusi. Peasingel "Ring Ding Dong" ilmus 14. oktoobril grupp esines comeback laval 16. oktoobril saates KBS's Music Bank. 2009. aasta detsembri alguses võitis SHINee populaarsuseauhinna koos sama plaadifirma all oleva grupiga Super Junior 24. Golden Disk Awards gaalal.

2010: Lucifer ja esimene kontsert[muuda | redigeeri lähteteksti]

SM Entertainment avaldas individuaalsed fotod igast liikmest uue albumi jaoks alustades Minhoga 8. juulil 2010 ja lõpetades Keyga 12. juulil. Peasingli muusikavideo teaser tuli välja 14. juulil 2010 SM Entertainmenti ametlikul Youtube kanalil. Grupi comeback pidi algselt toimuma KBS Music Bank laval 16. juulil 2010 et alustada uue albumi reklaamimist, kuid Minho pahkluu vigastuse tõttu saates Dream Team 2, lükati comeback edasi 23. juulile 2010.

Teine täispikk stuudioalbum pealkirjaga Lucifer anti välja 19. juulil 2010 Lõuna-Koreas. Peasinglit reklaamiv samanimeline muusikavideo "Lucifer" ilmus samal päeval. Tundidega oli jõudnud singel edetabelite tippu. Lood albumil olid "hoolikamalt kui iial enne valitud" ning öeldi, et album "annab kuulajatele hea võimaluse kogeda mitmekesiseid muusikaliike ja lauljate küpsemaid vokaalseid oskusi." Grupi comeback leidis viimaks aset 23. juulil 2010 KBS Music Bank laval. Täispikk video singlist Lucifer avaldati samal Youtube kanalil 3. augustil 2010. 1. oktoobil 2010 anti taas välja stuudioalbum uue plaadina, pealkirjaga Hello. Singli samanimeline muusikavideo "Hello" avalikustati 4. oktoobril 2010. Uuesti väljaantud plaadil oli 3 uut lugu: Hello, One ja Get It.

Keset teise stuudioalbumi reklaamimist osales grupp SMTown Live '10 World Tour kontserdil koos teiste sama plaadikompanii gruppidega 21. augustil 2010 Seouli Jamsil olümpiastaadionil. Hiljem esinesid nad ka kontsertidel Shanghais ja Los Angeleses.

26. detsembril 2010 andis SHINee esimese kontserdi Shinee World Yoyogi rahvusvahelises gümnaasiumis Tokyos. Kohal oli umbes 24,000 osalejat. nad avaldasid ka muusikavideo ballaadile "Quasimodo" teiselt albumilt Lucifer. Grupp teavitas ka, et nad annavad välja oma esimese jaapanikeelse plaadi 2011. aasta märtsis plaadifirma EMI Music Japan alt.

2011 – tänapäev: Jaapani debüüt[muuda | redigeeri lähteteksti]

1. jaanuaril 2011 esines SHINee Olympic Park staadionil Seoulis osana nende tuurist SHINee World. 2. jaanuaril enne teist kontserti Seoulis andis SHINee pressikonverentsi. Grupp vastas paljudele küsimustele nende tulevikuplaanide kohta ning teatas, et 2011. aasta märtsis alustavad nad oma debüüdiga Jaapanis.

Imago[muuda | redigeeri lähteteksti]

SHINee on tuntud oma stiili poolest, mille on loonud disainer Ha Sang Baek (하상백). Nende stiil tunnusjoonteks on kõrge säärega tossud, kitsad teksad ja värvilised sviitrid. Nende stiil lõi õpilaste seas moetrendi, mida nimetati meedias kui "Shinee Trend". Tänu sellele on SHINee teinud reklaame paljudele firmadele nagu Smart, Korea kosmeetikafirma Nana's B ja Reebok.

Liikmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • Lee Jinki (이진기), tuntud oma lavanime Onew (온유) poolest, on sündinud 14. detsembril 1989 Gwangmyeong linnas. Ta on grupi liider, üks peavokalist ja grupi vanim liige. Onew avastati 2006. aasta "S.M. Academy" castingul. Ta on teinud koostööd Lee Hyun Jiga, laulus ""Vanilla Love"" ja sama plaadifirma all oleva tüdukutegrupi Girls' Generation laulja Jessicaga laulus "Il Nyeon Hu (One Year Later)" ("일년後").
 • Kim Jonghyun (김종현), lavanimega Jonghyun, on grupi peavokalist. Ta on südinud 8. aprillil 1990 Seoulis. Ta avastati "2005 S.M." castingul. Enne SHINeega debüteerimist laulis Jonghyun duetti "Wrongly Given Love" (交错的爱) koos lauljaga Zhang Liyin tema hiinakeelse debüütalbumi "I Will" jaoks.
 • Kim Kibum (김기범), lavanimega Key (키), on üks grupi kahest räpparist. Ta on sündinud 23. septembril Daegus. Ta oli andekas võistkondlik veesuusataja DaeGu Young Shin keskkoolis. Ta avastati 2005 "S.M. National Tour Audition" castingul. Enne SHINeega debüteerimist esines Key Super Juniori "Wonder Boy" muusikavideos lisatantsijana. 2010. aastal oli Key esitatud sama plaadifirma all esineva laulja TRAXi laulus "치유 (Healing)" Hiljem teatati, et Keyl on väike osa Girls' Generationi laulus "Hwaseongin Virus (Boys & Girls)" ("화성인 바이러스").
 • Choi Minho (최민호), tuntud kui Minho, on grupi peamine räppar. Ta on sündinud 9. detsembril 1991 Incheonis. Minho on kirjutanud mitu räppi grupi lauludele. Ta avastati "2006 S.M." castingul. Enne debüteerimist SHINeega tegi ta modellitööd Ha Sang Baeki "Seoul Collection F/W 08-09" jaoks. Ta esines ka Girls' Generationi muusikavideos "Gee". Minho on ka alaline liige KBS televisiooni saates "Dream Team Season 2". Ta tegi debüüdi ka näitlejana 20. novembril, 2010 KBS draamas "Pianist".
 • Lee Taemin (이태민), tuntud kui Taemin, on üks vokalistidest ja grupi esitantsija. Ta on sündinud 18. juulil 1993 Seoulis. Ta on grupi noorim liige ning ta avastati "2005 S.M. Open Weekend Audition" castingul. Taemin tegi debüüdi näitlejana situatsioonikomöödias "Taehee-Hyegyo-Jihyun!" ("태희혜교지현이!").

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 2008: "The SHINee World"
 • 2010: "Lucifer"

Laiendatud versioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 2008: "Replay"
 • 2009: "Romeo"
 • 2009: "2009, Year of Us"

Reklaamsinglid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 2008: "Noona Neomu Yeppeo (Replay)"
 • 2008: "Sanso Gateun Neo (Love Like Oxygen)"
 • 2008: "Ai.Mi.Go"
 • 2009: "Juliette"
 • 2009: "Ring Ding Dong"
 • 2009: "JoJo"
 • 2010: "Lucifer"
 • 2010: "Hello"

Tuurid ja kontserdid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 2010–2011: The SHINee World
 • 2008–2009: SMTown Live '08
 • 2010–2011: SMTown Live '10 World Tour

Muud tegevused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Grupp lindistas ka laulu "Stand By Me" Korea kohandatud draamale populaarsest mangaseeriast "Boys Over Flowers", mille autor on Yoko Kamio. Lisaks reklaamile Smart, lindistas SHINee laulu palkirjaga "Blue Pink Song", et toodet edasi arendada. SHINee lindistas ka digitaalse singli "Bodyguard", et reklaamida Samsungi Anycall mobiiltelefoni. Nad on ka lindistanud laulu "Countdown" draamaseeria "Dream" jaoks ja "Fly High" sarjale "Prosecutor Princess". Septembris 2010 aitas grupp kaasa Korean National Tourism organisatsiooni soundtracki loomisele veebidraamale "Haru".

Töö televisioonis[muuda | redigeeri lähteteksti]

SHINee andis kõneainet Mneti reality shows "Shinee's YunHaNam". Saade jooksis 8. augustist kuni 16. oktoobrini 2008. Saatel oli 12 episoodi. Igas episoodis läksid liikmed kohtingule vanema naisega, misjärel valis naine ühe liikme üksikkohtingule. 2010. aasta jaanuaris oli SHINee peaosas KBS saate "Hello Baby" teisel hooajal, kandes hoolt nelja-aastase poisi Jung Yoogeuni eest.