Rorschachi test

Allikas: Vikipeedia
Esimene tindiplekk traditsioonilisest kümnest; enim pakutakse, et pildil on liblikas või nahkhiir

Rorschachi test on 1921. aastal Hermann Rorschachi poolt loodud psühholoogiline test, mille eesmärgiks on hinnata inimese psühholoogilist seisundit, isikuomadusi ja emotsionaalset toimimist. Test seisneb patsiendile erinevate kaartide näitamises, millel on erinevate värvide ja kujudega tindiplekid.

Rorschach ise ei kavatsenud kasutada seda meetodit tavalise isiksusetesti tegemisel, vaid üritas sellega diagnoosida skisofreeniat.

Rorschachi hindamissüsteemi edasi arendanud Bruno Klopfer. Tänapäeval kasutatakse John E. Exneri poolt loodud Exneri hindamissüsteemi (Exner Scoring System)‏.

Test[muuda | redigeeri lähteteksti]

Testitavale näidatakse kümmet tindiplekki järjest. Ta võib plekke erinevat pidi keerata ning seejärel peab ütlema, mida ning kus ta midagi näeb või mida antud plekk temale kõige enam meenutab.

Tegelikkuses ei kujuta konkreetselt ükski tindiplekk midagi ning Rorschach tegi plekid spetsiaalselt sellisena, et neile oleks võimalikult raske ühest tähendust anda.

Psühholoog kirjutab üles kõik, mida testitav testi ajal teeb ja seejärel tõlgendab saadud andmeid.

Osad psühholoogid arvavad, et vastus "See on..." on halb. Vastus, mis algab "See tundub/näib...", on parem. Oodatakse lihtsaid ja selgeid vastuseid. Fantaasiarikkaid ja üliseksuaalseid ning liiga kiireid või aeglaseid vastuseid peetakse ebasobilikeks.