Robinho

Allikas: Vikipeedia
Robinho061115-2.jpg
Robinho (2006)
America blank map.png
Kuld 2007 jalgpall
TinyNorthAmerica.png
Hõbe 2003 jalgpall

Robson de Souza (mängijanimega Robinho; sündinud 25. jaanuaril 1984 São Vicente vallas São Paulo osariigis) on Brasiilia jalgpallikoondise ründaja.

Robinho sündis vaeses linnaosas. Kuueaastasena liitus ta kohaliku jalgpalliakadeemia Beira-Mariga. Üks tema meeskonnakaaslasi oli seal Marcelo Vieira. Aastal 1993, kõigest üheksa-aastasena, lõi Robinho Portuáriose meeskonnas 73 väravat. Hiljem liitus ta Santose noorteprogrammiga.

Koondisekarjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Robinho kutsuti Brasiilia koondisse esimest korda 2003. aasta Põhja-Ameerika meistrivõistlusteks, kus Brasiilia osales külalisena. Brasiiliat esindas seal U23-koondis. Avamängus kaotas Brasiilia Mehhiko jalgpallikoondisele 0:1 ja Robinho mängis kogu mängu. Teises mängus võitis Brasiilia Honduurase jalgpallikoondise 2:1 ja Robinho vahetati välja 55. minutil seisul 1:0. Need kaks mängu ei taganud veel edasipääsu kolmesest alagrupist, aga viimane mäng lõppes soodsalt ja Brasiilia pääses Mehhiko järel teisena edasi. Veerandfinaalis Colombia jalgpallikoondise vastu sai Robinho juba 3. minutil kollase kaardi ja vahetati 81. minutil seisul 2:0 välja ning selle seisuga mäng ka lõppes. Poolfinaalis USA jalgpallikoondise vastu vahetati Robinho välja 75. minutil seisul 0:1, kuid viimasel minutil Brasiilia viigistas ja lisaajal võitis. Finaalis Mehhiko vastu mängis Robinho esimese poolaja, mis lõppes väravateta. Mehhiko võitis lisaajal.

Järgmisena osales Robinho Lõuna-Ameerika 2004. aasta U-23 meistrivõistlustel, mis oli ühtlasi 2004. aasta suveolümpiamängude valikturniir. Robinho lõi värava kolmes esimeses mängus Venetsueela (4:0, Robinholt eelviimane värav), Paraguai (3:0, Robinholt keskmine värav) ja Uruguai vastu (1:1, Robinholt tagumine värav). Järgnes 1:1 viik Tšiiliga ja Brasiilia pääses alagrupist Tšiili järel teisena edasi. 3:0 võit Colombia üle viis Brasiilia esinelikusse, kus tuli vastu võtta 0:1 kaotus Argentinalt ja Paraguailt. Nende vahele jäi 3:1 võit Tšiili üle, mis andis pronksmedali, aga olümpiamängudele pääses üksnes kaks paremat.

Valitseva maailmameistrina kvalifitseerus Brasiilia 2005. aasta konföderatsioonide karikavõistlustele. Avamängus võitis Brasiilia Kreeka jalgpallikoondise 3:0, Robinho mängis kogu mängu ja lõi keskmise värava. Järgnes kaotus 0:1 Mehhikole, Robinho vahetati välja 66. minutil, kui värav juba löödud oli. Jaapani jalgpallikoondisega tehti 2:2 viik ja Robinho lõi avavärava. Tänu paremale väravate vahele pääses Brasiilia Mehhiko järel teisena edasi. Poolfinaalis alistati Saksamaa jalgpallikoondis 3:2 ja Robinho vahetati 87. minutil välja, kui väravad olid löödud. Finaalis alistati ka Argentina jalgpallikoondis 4:1, Robinho mängis kogu mängu.

2006. aasta MM-valikturniiril osales Robinho 8 kohtumises 18-st ja lõi 2 väravat. Finaalturniiril vahetati Robinho esimestes alagrupimängudes Horvaatia (1:0) ja Austraalia vastu platsile 70. minuti paiku, kolmandas (4:1 võit Jaapani üle) mängis kogu mängu. Järgnes 3:0 võit Ghana jalgpallikoondise üle, kus Robinho ei mänginud. Veerandfinaalis Prantsusmaa jalgpallikoondise vastu vahetati Robinho sisse 79. minutil seisul 0:1 ja niimoodi mäng ka lõppes.

2007. aasta Copa Americal lõi Robinho alagrupis kõik Brasiilia väravad. Pärast 0:2 kaotust Mehhikole võideti 3:0 Tšiili ja 1:0 Ekvadori jalgpallikoondis ning pääseti Mehhiko järel teisena edasi. Veerandfinaalis võideti Tšiili 6:1 (Robinho lõi 3:0 ja 4:0). Poolfinaalis tehti Uruguai jalgpallikoondisega 2:2 viik, lisaajal väravaid ei tulnud ja penaltiseerias, mille Brasiilia võitis 5:4, realiseeris Robinho avavärava, erinevalt Uruguail esimesena löönud Diego Forlánist. Finaalis alistas Brasiilia Argentina 3:0 ja tuli Ameerika meistriks. Robinho oli kõige resultatiivsem mängija 6 väravaga.

Robinho (2009)

2009. aasta konföderatsioonide karikale kvalifitseerus Brasiilia tiitlikaitsjana. Alagrupis võitis Brasiilia kõik mängud. Avamängus Egiptuse jalgpallikoondise vastu vahetati Robinho välja 62. minutil seisul 3:3 ja Brasiilia võitis viimase minuti penaltist 4:3. Teised kohtumised mängis Robinho kaasa algusest lõpuni. Järgnesid võidud 3:0 USA üle, 3:0 Itaalia üle, poolfinaalis 1:0 Lõuna-Aafrika jalgpallikoondise ja finaalis 0:2 kaotusseisust 3:2 USA üle.

12. augustil 2009 osales Robinho sõprusmängus Eesti jalgpallikoondise vastu, mille Brasiilia 1:0 võitis.

2010. aasta MM-valikturniiril osales Robinho 15 kohtumises 18-st ja lõi neis 4 väravat, millega jagas resultatiivseimate mängijate edetabelis 13. kohta. Finaalturniiril ei osalenud Robinho viimases alagrupimängus, kus tehti 0:0 viik Portugali jalgpallikoondisega, aga esimesed mängud Brasiilia võitis (2:1 Põhja-Korea jalgpallikoondist ja 3:1 Elevandiluuranniku jalgpallikoondist) ning võitis ka alagrupi. Järgnes 3:0 võit Tšiili üle, kus Robinho lõi viimase värava ja valiti kohtumise parimaks mängijaks. Veerandfinaalis Hollandi jalgpallikoondise vastu lõi Robinho 10. minutil avavärava, aga teisel poolajal vastas Wesley Sneijder kahega ja viis Hollandi poolfinaali.

Klubid[muuda | redigeeri lähteteksti]