Robin Morgan

Allikas: Vikipeedia

Robin Morgan (sündinud 3. jaanuaril 1941) on USA radikaalne feministlik aktivist, naiskirjanik ja ajakirjade "Sisterhood is Powerful" ja "Ms. Magazine" toimetaja. 1960ndatel võttis ta osa kodanikuõiguste ja sõjavastastest liikumistest. 1960ndate lõpus oli ta üks radikaalse feministliku organisatsioonide New York Radical Women ja W.I.T.C.H. rajajatest.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Morgan sündis Floridas ja kasvas üles New Yorki lähedal. Oma karjääri alustas ta laps-staarina 2-aastaselt, kui tema ema ja tädi Sally esitasid ta lapsena modelliks. Nelja-aastaselt oli tal oma raadioprogramm "Väike Robin Morgan" ja eriti kuulsaks sai ta üheksa-aastaselt, kui ta hakkas mängima Dagmar Hansenit, kes oli noorem õde 1950ndate TV-seriaalis Mama. Kui ta 1956. aastal näitlemise lõpetas, oli Morgan kuulsuse all kannatav ja otsustas pigem luuletajaks kui näitlejaks saada. Vastupidiselt ema ootustele astus ta Columbia Ülikooli ja hakkas pärast lõpetamist New Yorkis tööle kirjandusagendi ja vabakutselise toimetajana.

Luuletusi hakkas ta avaldama 1960ndatel. Ta oli Youth International Party liige koos Abbie Hoffmani ja Paul Krassneriga. 1968 liitus ta demonstratsioonidega Valerie Solanase vabastamiseks (sai 3 aastat Andy Warholi nurjunud mõrva eest). Radikaalse feministina protestis ta ka Miss Ameerika valimisürituse vastu 1968. aasta septembris. Ta asutas radikaalse feministliku rühmituse, mis kasutas tänavateatrit, et tõmmata tähelepanu seksismile.

1970. alustas ta ka radikaalfeministlike kirjutistega. Lisaks luulele ja sagedatele feministlikele artiklitele toimetas ta ka antoloogiad Sisterhood is Powerful: Sisterhood is Global (1984) ja Sisterhood is Forever (2003). 1989-1993 oli ta ajakirja Ms. Magazine peatoimetaja

Praegu elab Morgan New Yorgis.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]