Prometheus

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib mütoloogilisest tegelasest; 2012. aastal esilinastuva ulmefilmi kohta vaata artiklit Prometheus (film)

Prometheus oli kreeka mütoloogias titaan Iapetose ja Klymene poeg, inimkonna kaitsja. Tõi inimestele tule, mille ta oli varastanud jumalatelt. Zeus karistas teda, aheldades ta kalju külge, kus kotkas päeval tema maksa käis nokkimas. Öösel kasvas maks tagasi. Ennustas Iole, et Egiptuses saab ta tagasi oma inimese kuju ning temast saab Heraklese esivanem.

Ta õpetas inimestele paljut: õpetas loomi taltsutama, haigusi ravima ja tulega tööd tegema.

Prometheus (“ettemõtleja”) – Zeusi vaenlane ja inimeste abistaja. Titanomahhias oli ta Zeusi poolt, aga... Kui hallil esiajal tahtsid inimesed ja jumalad kokkutulekul Peloponessosel välja selgitada, milline osa ohvriloomadest saab tulevikus kummalegi poolele osaks, tükeldas Prometheus tugeva sõnni ning kattis liha ja sisikonna, mis oli mõeldud inimestele, vastiku veisemaoga; kontide hunniku garneeris ta aga rasvaga. Siis lasi ta Zeusil valida ning see otsustas – ilmselt oma parema tahtmise vastu – halvema osa kasuks. Sellest ajast peale põletavad inimesed jumalatele nende altaritel ainult konte ja rasva. Zeus aga vihastas selle pettuse peale kohutavalt ning karistas surelikke, jättes nad ilma tulest. Kuid Prometheus röövis selle ning tõi kallihinnalise leegi õõnsa pilliroo sees oma kaitsealustele. Tuues selle inimestele, tegi ta võimalikuks käsitöö ning kunstid. Järgnes taas Zeusi käik ning ta lasi igavese õnnetusena ilmuda esimesel naisel Pandoral seni nähtavasti vaid meeste poolt asustatud maailma. Prometheus aga aheldati samba külge ning iga päev tuli kotkas nokkima õnnetu mehe üha uuesti kasvavat maksa, kuni Herakles vabastas ta sellest piinast. Prometheus - Deukalioni isa. P. – kultuuritooja. . ..