Projitseeritav klaviatuur

Allikas: Vikipeedia
ProjectionKeyboard 2.jpg

Projitseeritav klaviatuur on virtuaalne klahvistik, mida on võimalik kuvada ja kasutada pea kõigil pindadel. Klaviatuur jälgib sõrmede liikumist ja tõlgib need vajutusteks tema külge ühendatud seadmele. Enamik süsteeme suudavad töötada ka virtuaalse hiire või isegi klaverina. Praegusel ajal on kõige laialdasemat kasutust leidnud süsteem nimega P-ISM mis kombineerib virtuaalse klaviatuuri tehnoloogia väikese infrapuna projektoriga selleks, et luua kaasaskantav arvutiklaviatuur täitesulepea suuruses.

Optiline virtuaalne klaviatuur loodi ja patenteeriti IBM-i poolt aastal 1992.[1] See tuvastab ja analüüsib optiliselt inimese käe ja sõrmede liikumised ning ‘tõlgib’ need operatsioonideks. Tänu sellele on võimalik kasutada piiramatul arvul erinevaid sisendseadmeid, nagu hiir, klaviatuur jne. Kõik mehhaanilised sisendseadmed saab asendada selliste virtuaalsete seadmetega, projektsioone saab optimeerida vastavalt kasutaja vajadustele.

Aastal 2002 lõi uus firma Canesta projitseeritava klaviatuuri kasutades nende ‘elektroonilist tunnetuste’ tehnoloogiat. Kohe selle järel nad ka patenteerisid oma tehnoloogia.

Projitseeritavate klaviatuuride ühenduvus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Bluetoothi ühenduvus projitseeritavate klaviatuuridega[muuda | redigeeri lähteteksti]

Projitseeritavad klaviatuurid ühenduvad seadmetega läbi Bluetooth tehnoloogia või USB.[2] Bluetoothi projitseeritav klaviatuur on võrguvaba väike seade, mis projitseerib täissuuruses klaviatuuri infrapuna tehnoloogiaga ükskõik millisele tasasele pinnale.

Bluetooth tehnoloogia võimaldab projitseeritavat klaviatuuri ühendada väga paljude erinevate seadmetega, näiteks lauaarvutite, taskuarvutite ja mobiiltelefonidega.

Bluetooth kasutab andmete edastamiseks sagedusvahemikku 2402–2480 MHz erinevate seadmete omavahel ühendamiseks. Viis, kuidas Bluetoothi projitseeritavat klaviatuuri ühendatakse seadmele sõltub ühendatava seadme iseärasustest. Kõik erinevate seadmetega ühendamise instruktsioonid tulevad tavaliselt kaasa tootega.

USB ühenduvus projitseeritavate klaviatuuridega[muuda | redigeeri lähteteksti]

USB projitseeritav klaviatuur töötab nagu tavaline mehhaaniline klaviatuur ning ühendub kõikide seadmetega, millel on USB port.

Optiline virtuaalne klaviatuur[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Nähtamatu infrapunakiir projekteeritakse virtuaalse klaviatuuri kohale.
  2. Sõrm teeb vajutuse klaviatuurile. Seejärel kaamera jäädvustab sõrme vajutuse asukoha.
  3. Infot töödeldakse ning saadud vajutuse kordinaadid määravad klahvivajutuse.

Kuidas laseriga klaviatuurid töötavad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Laseriga klaviatuurid kasutavad infrapuna- ja lasertehnoloogiat tekitamaks klaviatuuri hologramm pinnale.

Laseriga klaviatuuri tööpõhimõtet võib selgitada kolme mooduliga:

  1. Projektsiooni moodul
  2. Vajutuse moodul
  3. Sensori moodul

Peamised tehnoloogilised vidinad, mida kasutatakse, on murduvat valgust kasutav optiline element, punase laseri diood, CMOS kaamera, sensori kiibistik ning infrapuna laserdiood.

Projektsiooni moodul[muuda | redigeeri lähteteksti]

Spetsiaalselt klaviatuuri vajadustele vastavalt toodetud holograafiline element [3] (näiteks eestikeelse klaviatuuri miniatuurne kujutis) koos punase laserdioodiga projekteeritakse pinnale. Klaviatuuri kujutist ei kasutata vajutuste tuvastamiseks ning see on olemas ainult kasutajale viiteks. Suletud keskkonnas võib projektsiooni asemel kasutada lihtsalt klaviatuuri pilti.

Vajutuse moodul[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kujuteldava klaviatuuri pinnast 1–2 mm kõrgemale on projekteeritud teine, inimsilmale nähtamatu infrapunanakiir. Kui imaginaarse nupu positsiooni on vajutatud, peegeldub valgus tagasi sensori moodulisse.

Sensori moodul[muuda | redigeeri lähteteksti]

Peegeldatud valgus läbib infrapunafiltri ja see kujutatakse CMOS pildina sensori moodulisse. Sensori moodulil on virtuaalse liidese töötlemise tarkvara (Virtual Interface Processing CoreTM) ning see on võimeline kindlaks tegema valguse peegeldumise asukohta. Töödelda on võimalik mitut valguse peegeldumist korraga – see tähendab, et on võimalik vajutada mitmeid klahve ühel ajal.

Mikrokontroller sensoris võtab vastu teatud klahvi vajutuse asukoha informatsiooni ning saadab selle läbi liidese seadmesse – olgu selleks lauaarvuti, sülearvuti, mobiiltelefon jms. Enamikul projitseeritavatel klaviatuuridel kasutatakse punast laserdioodi ning võimaldatakse kuvada täissuuruses QWERTY tüüpi klaviatuur. Projitseeritav on tavaliselt suuruses 295 mm × 95 mm ning see kuvatakse 6 cm kaugusele seadmest. Selle klaviatuuriga on võimalik tunda ära kuni 400 tähemärki minutis [4] ja ühendus ema-seadmega on võimalik läbi Bluetoothi või USB.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. IBM patenteeris laseriga klaviatuuri tehnoloogia aastal 1992.
  2. Projitseeritavad klaviatuurid ühenduvad seadmetega läbi Bluetoothi või USB.
  3. Holograafiline element laseriga klaviatuuril..
  4. Projitseeritav klaviatuur on võimeline ära tundma kuni 400 tähemärki minutis..

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]