Prangli

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib saarest; küla kohta vaata artiklit Prangli küla, metsaala kohta Prangli laas

Prangli
Prangli kaart
Prangli kaart
Koordinaadid 59° 37′ 28″ N, 25° 1′ 11″ E59.62444444444425.019722222222
Pindala 6,44 km²
EE Prangli.PNG

Prangli (saksa Wrangelsholm, rootsi Wrangö) on saar Soome lahes Viimsi poolsaarest kirdes.

Saare pindala on 6,44 km². Prangli lähedal asuvad Aksi, Tiirloo, Liivakari ja Keri. Saare idaosas on valdav männimets. Luitekõrgendikud on kuni 9 meetrit merepinnast.

Pranglit on esimest korda mainitud 1387 (Rango). Saar kuulus Eestimaa kubermangu Harju kreisi Harju-Jaani kihelkonda.

Pranglil asuvad tuletorn, tulepaak ja metallsõrestiktorn.

Sarnaselt mitmetele teistele Läänemere ja Soome lahe saartele oli saar kunagi asustatud rannarootslastega, praegu elab saare kolmes külas ligi 100 elanikku ja olemas on koolimaja (põhikool), kauplus, arstipunkt, postiasutus, rahvamaja ning restoran.

Loodus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Käänulise rannajoonega saare madal ja kivine lääneosa vaheldub idas rannavallide ja liivaluidetega. Saarel paiknev loode–kagu suunaline voor on 6 km pikk ja 3,5 km lai. Kõrgeim koht Kullamägi ulatub 10 meetrit üle merepinna (sinna olevat maetud mereröövlite kulda). Taimkattes on valdavateks ranna- ja puisniidud ning nõmmemännikud. Rohkesti leidub Pranglil rändrahne (Punane kivi, Kotkakivi). Prangli moodustab koos Aksi (ehk Väike-Prangli) ja Keri saarega ühtse aheliku Soome lahes. Saare lääneosa on madal ja kivine, idaosas vahelduvad rannavallid ja liivaluited. Rohkesti leidub rändrahne. Suur osa saarest on kaetud männimetsaga, mis pakub head kaitset tuule eest.

Kotkakivi Pranglil

Rändrahnud Pranglil[muuda | redigeeri lähteteksti]

Saarel on rohkesti rändrahne ja kivikülve.

Rändrahnudest on suurimad: Punane kivi, Kotkakivi, Rebasekivi, Suti teeäärerahn, Suti võsarahn, Tagalahe rannarahn, Prahirahn, Kabelimäe kivi, Kõrgerahn, Jahukari rahn, Eeslahe Suurkivi, Sadulakivi, Loo põõsastiku rahn, Loo rannarahn, Pikk-Kari Soonestiku rahn ja Pikk-Kari Väikekarirahn.

Toitlustus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sadamast u. kilomeetri kaugusel asub 2014 suvel avatud Rootsu Saare-Resto. Restoranil on 60 istekohta, millest osa asub päikeseloojangu poolsel välisterassil. Mitmekülgses menüüs on ära kasutatud kohalikku kala ning saartele iseäraseid roogi.

II maailmasõjas hukkunute ühishaud[muuda | redigeeri lähteteksti]

1941. aastal, transportides mobiliseerituid Tallinnast Kroonlinna sai aurulaev Eestirand Saksa pommituslennukeilt raskeid tabamusi ning kapten juhtis laeva madalikule Prangli lähedal. Sõja käigus laev uputati.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]