Pinsk

Allikas: Vikipeedia
Pinsk

[ pinsk ]
valgevene Пінск * / Pinsk
*transkriptsioon: Pinsk
vene Пинск
(Pinsk)

Coat of Arms of Pinsk, Belarus.png
Pinski vapp
Pindala: 43 km²
Elanikke: 130 355 (2009)

Koordinaadid: 52° 7′ N, 26° 5′ Ekoordinaadid: 52° 7′ N, 26° 5′ E

Pinsk (valgevene Пінск) on linn Valgevenes Bresti oblastis, Pinski rajooni keskus. Elanike arv on 130 000. Asub Pina jõe ääres, Pinski soodes. Linna läbib raudtee Brest-Łuniniec.

Pinski Püha Neitsi Maarja kirik on üks kolmest Basilica minorise staatusega kirikust Valgevene territooriumil.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pinsk on Valgevene üks vanimaid linnu, esmamaining aastal 1097. Aastal 1318 vallutas linna Leedu vägi, 1521 allutati Poolale. Poola teisel jagamisel 1793. aastal liideti Venemaaga ja Riia rahu põhjal 1921. aastal taas Poolaga, mille piiresse jäi Lääne-Valgevene alade NSV Liiduga liitmiseni aastal 1939. Aastast 1991 on Pinsk iseseisva Valgevene Vabariigi koosseisus.

Haridus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Polesje Riikliku Ülikooli peahoone

Pinski linnas on 14 keskkooli ja 3 gümnaasiumit. Lisaks on seal kaks muusikakooli, kunstikool ja koreograafiakool. Pinskis on ka 7 keskeriharidust andvat kooli. Kõrgemat haridust annab Polesje Riiklik Ülikool.

Kultuur[muuda | redigeeri lähteteksti]

Polesje draamateatri hoone

Pinski linnas on kaks kultuurimaja ja kultuuripalee «Trykatažnik» («Трыкатажнік»). Linnas asub ka Valgevene Polesje muuseum. Pinski raamatukogul on linnas lisaks peahoonele veel seitse filiaali. Linnas on ka kino ja kolm teatrit (Polesje draamateater, stuudioteater «Дыяген» ja noorsooteater «Візаві».

Iga kolme aastat tagant peetakse Pinskis rahvusvahelist folkloorifestivali «Палескі карагод». Teine rahvusvaheline festivald on iga kahe aasta tagant peetav motofestival «Пінск».

Pinski linnas tegutseb kaks telekanalit, seal antakse välja seitset ajalehte.

Tuntud elanikke[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pinski Püha Fjodori katedraal (1990. aastad)