Phillips Idowu

Allikas: Vikipeedia
Phillips Idowu Berliini MM-il 2009. aastal.

Phillips Olaosebikan Idowu (sündis 30. detsembril 1978 Hackneys, Londonis) on Suurbritannia kergejõustiklane kolmikhüppaja.

Idowu harrastas noorena korvpalli ja ameerika jalgpalli. 1997. aastal võitis ta kolmikhüppes nii Inglismaa koolinoorte meistritiitli kui ka kuni 20-aastaste meistritiitli ja sai samal aastal noorte Euroopa meistrivõistlustel neljanda koha. Kaks aastat hiljem 1999. aastal võitis ta Inglismaa kuni 23-aastaste meistritiitli.

2000. aasta olümpiamängudel Sydneys sai ta tulemusega 17.08 kuuenda koha. 2001. aastal võitis ta Euroopa karikavõistlustel kolmikhüppe tulemusega 17.23 ja jäi Edmontonis toimunud maailmameistrivõistlustel üheksandaks. 2002. aasta Rahvaste Ühenduse mängudel sai Idowu tulemusega 17.68 hõbemedali. Hiljem oli ta samal aastal Münchenis peetud Euroopa meistrivõistlustel viies ja IAAF-i Grand Prix' finaalvõistlustel seitsmes.

2003. aastal jäi tal kogu hooaeg põlve operatsiooni tõttu vahele. Järgmisel aastal jõudis ta Ateenas toimunud 2004. aasta olümpiamängudel finaali, kui ei saanud seal kolmel katsel tulemust kirja. 2005. aastal võitis ta Inglismaa sisekergejõustiku meistritiitli, kuid ei saanud finaali Euroopa sisemeistrivõistlustel Madridis.

2006. aasta Rahvaste Ühenduse mängudel Melbourne'is võitis Idowu kuldmedali ja sai viienda koha Göteborgis Euroopa meistrivõistlustel. Järgmisel aastal võitis ta Birminghamis Euroopa sisemeistrivõistlustel Euroopa meistritiitli ja hüppas maailmameistrivõistlustel Osakas end kuuendaks. Idowu võitis 2008. aasta sisemaailmameistrivõistlustel Valencias MM-kulla tulemusega 17.75.

2008. aasta OM-ile Pekingis läks Idowu kolmikhüppe võistlusele suursoosikuna, kuna tema nimel oli hooaja parim tulemus maailmas. Ta suutis oma hooaja parimat tulemust veel parandada tulemuseni 17.62, kuid olümpiakulla võitis siiski Portugali sportlane Nelson Évora viis sentimeetrit parema tulemusega.

2009. aasta maailmameistrivõistlustel Berliinis võitis ta maailmameistritiitli hooaja tipptulemusega 17.73

Triple Jump,Idowu Phillips, Beijing 08.jpg

Saavutused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Olympic rings with transparent rims.svg Olümpiamängud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Maailmameistrivõistlustel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sisemaailmameistrivõistlustel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Euroopa sisemeistrivõistlustel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rahvaste Ühenduse mängudel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Spordialaliitude, meedia esindajate ja fännide hääletuse tulemusel valiti Phillips Idowu 2009. aasta Euroopa parimaks meeskergejõustiklaseks.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]