Pähklipuu

Allikas: Vikipeedia
Mitte segi ajada sarapuuga

Kreeka pähklipuu
Kreeka pähklipuu (Juglans regia)
Kreeka pähklipuu (Juglans regia)
Taksonoomia
Riik: Taimed Plantae
Hõimkond: Katteseemnetaimed Magnoliophyta
Klass: Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts: Pöögilaadsed Fagales
Sugukond: Pähklipuulised Juglandaceae
Perekond: Pähklipuu Juglans

Pähklipuu (Juglans L.) pöögilaadsete seltsi pähklipuuliste sugukonda kuuluv puude perekond.

Pähklipuid eristatakse 23 liiki.

Eestis kasvatatakse pähklipuid peamiselt ilupuudena:

Levik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pähklipuud on levinud Euraasia parasvöötmes Kagu-Euroopast Jaapanini ning Ameerikas kirdes Kagu-Kanadani, loodes Kalifornia ja lõunas Argentiinani.

Kirjeldus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pähklipuud kasvavad 10–40 m kõrgeks. Neil on 2–9 dm pikkused sulgjad lehed, mis koosnevad 5–25 osalehest. Võrsetel on säsi kambriteks jagunenud ja see omadus on pähklipuudel ühine perekonnaga Pterocarya, aga mitte samasse sugukonda kuuluvate hikkoripuudega (Carya).

Pähklipuude lehed ja õied ilmuvad kevadel. Isasurvad on silinderjad, 1 dm pikad ja arenevad eelmise aasta lehtedeta võrsetest. Emasõied ilmuvad kobaratena eelmise aasta lehtedega võrsete otsa.

Pähklipuud vajavad palju valgust. Kaitse tuule eest on samuti soovitatav. Põuda taluvad pähklipuud hästi.

Kui pähklipuid kasvatatakse pähklite pärast, siis soovitatakse kõrvuti kasvatada mitut pähklipuud tolmeldamise huvides. Mõningaid kultivare müüakse lubadusega, et neid võib kasvatada üksikutena ja õisi viljastatakse samalt puult pärit õietolmuga. Sedasi võib ka, aga needki puud annavad paremat saaki, kui mitu pähklipuud lähestikku kasvavad. Aretatud on selliseidki kultivare, mida kasvatatakse hekina. See süsteem on välja töötatud Euroopas.

Pähklipuu vili on pähkel. See on teatud tüüpi rüüsvili, täpsemalt pseudoluuvili. Kui luuvilja kate tekib viljalehest, siis pähkli väliskate tekib kandelehest.

Tähtsus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Musta pähklipuu tüvi

Majanduslikult on kõige suurema tähtsusega kreeka pähklipuu, mida kasvatatakse viljade ja puidu pärast, ning must pähklipuu, mida kasvatatakse puidu saamiseks.

Pähklipuude puit on kõva, suure tihedusega ja seda saab väga siledaks poleerida. Puidu värv ulatub kreemikasvalgest maltspuidul kuni tumeda šokolaadi karva pruunini puusüdamikul. Kui puitu kuivatatakse ahjul, muutub puit kahvatupruuniks, aga kui vabas õhus, siis punakaspruuniks. Värvi, kõvaduse ja suure teralisuse tõttu on pähklipuu hinnatud mööbli ja nikerduste valmistamiseks. Pahkasid kasutatakse kausside ja muu sellise valmistamiseks. Pähklipuu on üks hinnalisimaid materjale vineeri valmistamiseks. Seda kasutatakse ka muusikariistade tegemiseks. Kuid Aasias kasvavad liigid on palju pehmemad, väiksema tihedusega, vähem vastupidavad, isegi värvilt kahvatumad ja seetõttu palju odavamad.

Kõigi pähklipuude viljad on söödavad, aga ärilisel eesmärgil kasvatatakse pähklite saamiseks üksnes kreeka pähklipuid, sest need on ainsad, kus seeme on suur ja pähklikoor õhuke. Kaks kolmandikku maailmaturule ja 99% USA turule jõudnud pähklitest on kasvatatud USA-s Californias.

Pähklipuid kasvatatakse laialdaselt ilupuuna. Neid on hõlbus pähklitest paljundada. Seemikud kasvavad heal pinnasel kiiresti. Jaapani pähklipuudel on eriti suured lehed, mis annavad puule troopilise välimuse.

Ometi on pähklipuudel selgeid puudusi. Sügisel langevad pähklid võivad samuti tülikaks osutuda, aga suurim puudus on alleopaatiline aine jugloon, mida sisaldavad pähklipuude juured ja langenud lehed. Jugloon on taimemürk ja takistab teiste taimede kasvu pähklipuu all. Eriti mürgine on jugloon tomatile, õunapuule ja kasele, loomadest hobusele. Pähklipuude all kasvavad kõik taimed halvasti ja pole ime, kui põhklipuu all üldse ükski taim ei kasva, isegi umbrohi mitte. Jugloon on pähklipuu kaitsemehhanism võistlejate vastu, kes võiksid pähklipuu eest ära võtta pinnasevee, mulla toitained ja valguse. Arvatakse, et jugloon mõjub sellisel maa-alal, kus püstloodis üle vaadates jääb ette pähklipuu oks või lehestik. On siiski selge, et jugloon mõjub märksa kaugemale. Kui pähklipuu maha raiuda, siis kestab juglooni mõju ikka veel mitu aastat edasi, sest pähklipuu juured lagunevad aeglaselt ja juurte lagunedes pääseb juglooni veelgi pinnasesse. Eri liiki pähklipuud sisaldavad juglooni eri määral, kõige rohkem must pähklipuu.

Mitmesugused liblikad kasutavad pähklipuu lehti oma röövikute toidutaimena. Paljud loomad, näiteks hiired ja oravad, söövad pähkleid ja koguvad neid talvevarudeks.

Halli pähklipuu leht ja vili
Mandžuuria pähklipuu emasõied

Liigid[muuda | redigeeri lähteteksti]