Otepää lahing

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib 1217 toimunud lahingust; 1208. aasta lahingu kohta vaata artiklit Otepää lahing (1208)

Otepää lahing
Osa Eestlaste muistsest vabadusvõitlusest
Toimumisaeg Veebruar 1217
Toimumiskoht Otepää, Eesti
Tulemus Eestlaste ja venelaste võit
Osalised
eestlased
venelased
sakslased
ugandilased
Jõudude suurus
20 000 3000

Otepää lahing toimus 1217. aastal. Lahing oli nii eestlastele kui ka vene vägedele võidukas ning ristisõdijad olid sunnitud Ugandi maakonnast lahkuma.

1217. aasta veebruaris saabus suur pihkvalaste ja novgorodlaste vene vägi Otepää alla. Nendega liitusid saarlased, harjulased ja ristitud sakalasedki. Otepää linnuse piirajate arv olevat ulatunud kokku 20 000 meheni. Juba looduslikult hästi kaitstud linnus oli tugevasti kindlustatud ja nõnda kestis piiramine 17 päeva.

Riiast läkitati ristisõdijatele abiks 3000 meest eesotsas ordumeistriga. Linnuse lähedal puhkes neil piirajatega lahing. Sakslastel õnnestus suuri kaotusi kandes linnusesse jõuda. Seal oli olukord muutunud väga raskeks. Pikaajaline piiramine kahandas miinimumini nii inimeste kui ka loomade toidu- ja söödavarud. Hobused olevat näljast koguni üksteisel sabad ära söönud. Kolmandal päeval pärast sakslaste abiväe saabumist algasid läbirääkimised. Tehtud rahu põhjal pidid sakslased lahkuma mitte ainult Otepäält, vaid kogu Eestist. See oli sakslaste suurim lüüasaamine senises ristisõjas.