Objektikood

Allikas: Vikipeedia

Objektikood või objektifail on üks programmi loomise vaheetappe, kus lähtekoodi failid on kompileeritud, kuid nad ei moodusta veel ühtset tervikut, programmi. Erinevatest objektikoodi failidest saab linkimise tulemusena panna kokku lõpliku arvutiprogrammi või teegi.

Tehniline kirjeldus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Objektifaili formaat on failiformaat, mida kasutatakse objektikoodi salvestamiseks kompilaatori või assembleri poolt, enamikul juhtudel masinkoodina. Objektifail ei sisalda tihti mitte ainult objektikoodi, vaid ka ümberpaigutamise ehk relocation informatsiooni, mida linkija kasutab objektifailide ühendamisel tervikuks. Samuti võib objektifail sisaldada sümboleid (muutujate ja funktsioonide nimesid) ning veaotsingu (debugging) informatsiooni.

On palju erinevaid objektifailide formaate, kunagi oli kõikidel eri tüüpi arvutitel oma formaat. Peale UNIXi ja sarnaste operatsioonisüsteemide loomist, on jäänud kasutusse vähem formaate, nagu COFF ja ELF.

Objektifaili formaadi disain on tihtipeale üks olulisemaid osasid operatsioonisüsteemi disainist, see mõjutab nii linkimise kui arvuti kiirust, programmeerija produktiivsust, seega kaudselt ka kasutajat. Enamus objektifaile sisaldavad struktureeritud andmeplokke, mis loetakse käivitades arvutiprogrammist operatsioonisüsteemi mällu ning käivitatakse etteantud koodiplokk.

Lihtsaim objektfaili formaat on DOS COM formaat, mis kujutab endast lihtsalt binaarandmeid, mis loetakse alati kindlaksmääratud aadressile arvuti mällu. Enamus teisi formaate sisaldab ka muud infot peale koodi; võimaldades programmil paikneda mälus erinevatel aadressidel.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]