Norra kaitsevägi

Allikas: Vikipeedia
Norra sõjaväelased gaasimaskides
Norra Leopard I tankid lumes
Norra värvides F-16.

Norra Kaitsevägi (norra Forsvaret) on Norra relvajõud.

Norra kaitsevägi asutati koos Norra iseseisvumisega 1905. aastal. Sellest ajast peale on ta osalenud ainult ühes sõjas: Teise maailmasõja alguses kuulutas Norra end neutraalseks, kuid Saksamaa ründas teda sellegipoolest ja okupeeris ilma suurema vastupanuta.

Kaitseväkke kuulub 23 000 inimest, sealhulgas teenindav personal. Mobilisatsiooni korral võib see tõusta 83 tuhande sõjaväelaseni [1]. Reservsõjaväelasi on kuni 140 tuhat. Igal aastal on sõjaväes umbes 10 000 kutsealust. Sõjaväeteenistus on kohustuslik kõigile 18-aastaseks saanud meestele ja kestab 6–12 kuud. Naistel on teenistus vabatahtlik.

Kaitsevägi koosneb maaväest (Hæren), mereväest (Sjøforsvaret), õhuväest (Luftforsvaret) ja kodukaitsest (Heimevernet).

Norra kaitseväe aastane eelarve on 5,87 miljardit USD ehk 1,3% SKP-st. [2]

Norra kaitsevägi allub Norra kaitseministrile. Kaitseväe ülemjuhataja on Norra kuningas. Tegevjuht on kaitseväe juhataja, kes on alates 2005. aastast kindral Sverre Diesen. Vastavalt Norra põhiseadusele vastutab kaitseminister parlamendi ees kõigi tegevuste eest, mida pannakse toime tema vastutusalas.

Alates 2003. aastast on Norra kaitseväe koosseisu integreeritud kolm tsiviilorganisatsiooni, kus ei tööta sõjaväelased: Norra Kaitseuuringute Instituut (Forsvarets forskningsinstitutt), Riiklik Julgeolekuagentuur ja Kaitseväe Varahalduse Agentuur.

Norra kaitseväe peakorter asub Stavangeris.

Norra kaitseväes on meeste ja naiste täielik võrdõiguslikkus.

Norra kaitsejõudude ühendatud õppeasutus on Forsvarets høgskole.

Norra lennuvägi toetub 2009. aasta seisuga peamiselt Hollandi ettevõtte Fokker lennukitele F-16, mida on 57. Lisaks kuulub sinna 8 USA õppe-lahinglennukit Northrop F-5, 6 USA laevahävitus- ja merepatrull-lennukit Lockheed P-3, 6 USA transportlennukit Lockheed C-130, 3 Prantsusmaa lennukit Dassault Falcon 20 ja 15 Rootsi õppe-treeninglennukit Saab Safari. Helikopteritest kuulub lennuväele 18 USA transportlennukit Bell 412, 14 transportlennukit NH Industries NH90, 12 Suurbritannia otsingu- ja päästekopterit Westland Sea King ning 6 otsingu- ja päästekopterit Westland Lynx. Õhutõrjerelvadest kuulub lennuväele 2 Norras toodetud raketikompleksi NASAMS.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]